Rusya’ya sporda yaptırım şoku

Ukrayna’daki savaşın ardından Rus milli takımları, kulüp takımları ve sporcularına yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlandı.

FIFA ve UEFA, Rus milli takımlarının ve kulüplerinin organizasyonlara katılımlarını askıya aldığı açıkladı. Bu kararın ardından Rusya erkek milli takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemeleri playofflarından ihraç edildi. Rusya kadın milli takımı da 6-31 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’de yapılacak Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’nda yer almayacak. Spartak Moskova da UEFA Avrupa Ligi’nden ihraç edildi. Rus ekibinin rakibi Leipzig bu kararın ardından çeyrek finale yükseldi.

UEFA, Rus enerji şirketi Gazprom ile olan sponsorluk anlaşmasını da sonlandırma kararı aldı. 2. Bundesliga ekiplerinden Schalke 04 de Gazprom ile olan anlaşmasını bitirdiğini açıkladı.

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF), Rusya ve Belarus’u ihraç ederken, Dünya Curling Federasyonu, Rusya kadınlar ve erkeklerde düzenlenecek olan Dünya Şampiyonaları’ndan ihraç etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) Rus ve Belaruslu sporcuları ve yetkilileri uluslararası organizasyonlara davet etmemeleri ya da katılımlarına izin vermemeleri çağrısında bulundu.

Euroleague yönetimi de yaptığı toplantının ardından Euroleague ve EuroCup’da mücadele eden Rus takımlarının organizasyonlara katılımını askıya aldı. Sezon sonuna kadar mevcut durumun değişmemesi halinde organizasyonda mücadele eden takımların Rus ekiplerine karşı aldığı sonuçlar geçersiz sayılacak.

Rus takımlarında da ayrılıklar yaşanıyor. CSKA Moskova’daki yabancı oyuncuları ülkeden ayrılıyorlar. Tornike Shengelia, Iffe Lundberg, Marius Grigonis, Johannes Voigtmann, Joel Bolomboy ve Daniel Hackett Moskova’dan ayrılırken, Will Clyburn ve antrenör Dimitris Itoudis’inde ülkeden ayrılacağı belirtildi. Zenit St. Petersburg da yabancı oyuncu ve teknik ekibin ülkeden ayrılabileceğini açıkladı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar