Array

Mesut için revize şart

Fenerbahçe, Mesut Özil transferine hiç olmadığı kadar yakın. Başkan Ali Koç’un “Bizim için güzel bir rüya” dediği Özil transferi gerçeğe dönüşmek üzere.

Mesut Özil’in transferi bugün dünyanın hangi takımı olursa olsun heyecan ve beklenti yaratır. Özellikle günümüz takımlarının üretkenlik problemi yaşadığı bu dönemde, skora direkt katkı yapan ender oyunculardan biri. Tüm futbolcuların hayalini kurduğu bir özgeçmişe ve kariyere sahip. O yüzden Mesut’u değerlendirirken yetenekleri ve potansiyeli üzerinden konuşmak yersiz. Çünkü bir maden var ve o maden doğru işlenirse neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz. Peki, taraftarın sabırsızlandığı, sosyal medyada nöbet tuttuğu ve bir paylaşımın veya haberin binlerce etkileşim aldığı Mesut Özil Fenerbahçe birlikteliği ne vadediyor?

Fenerbahçe Mesut Özil transferini gerçekleştirirse tescilli bir asist kralını kadrosuna katmış olacak. Öyle ki son 20 yılda Avrupa’da en çok asist yapan 5 oyuncudan biri. Sıralama şu şekilde:

1- 324 asist / Messi
2- 266 asist / Cristiano Ronaldo
3- 262 asist / Luis Suarez
4- 253 asist / Mesut Özil
5- 235 asist / Angel Di Maria

Ayrıca oynadığı tüm liglerde (Bundesliga, La Liga ve Premier Lig) asist kralı olmayı başaran ilk ve tek oyuncu. Bir önemli başarısı da Premier Lig tarihinde 50 asiste en hızlı ulaşan oyuncu rekorunun sahibi. Premier Lig’de 141 maçta 50 asiste ulaşan Mesut Özil, 143 karşılaşmada bu rakama ulaşan Fransız eski futbolcu Eric Cantona’nın rekorunu ele geçirmişti. Tüm bu veriler ve bilgiler Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir yıldızı kadrosuna katmaya hazırlandığının göstergesidir.

Herkesin bildiği ve transferin büyüsüyle kısık sesle söylediği bir gerçek var, Mesut Özil’in en son resmi maçına 7 Mart 2020 tarihinde West Ham United karşısında çıkmasıdır. Yani 10 aydır sadece hedefsiz ve amaçsız bir şekilde antrenman yapıyor. Bu durumun tek pozitif tarafı var, o da sakatlık sorunu nedeniyle değil, tamamen Arsenal yönetiminin kararıyla olan bir durum. Böylesine uzun bir süreç bir futbolcunun başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Fiziksel anlamda yaşanacak eksikliklerin yanı sıra, mental problemler de olasıdır. Eski teknik direktörü Unai Emery bir röportajında Mesut için “Ona yardım etmek için elimden gelenin en iyisini yaptım. Onun takıma dahil olması konusunda her zaman pozitif yaklaştım ama onun takındığı tavır, aidiyeti yeterli değildi” ifadelerini kullandı. Sahada yeteneklerini gösterebilmesi için fiziksel yeterlilik şart ama hayal kurulan Mesut için mental olarak hazır olması daha önemli olacak.

Bir önemli konu da Erol Bulut’un Mesut Özil transferi sonrası kadro tercihlerini ve hatta oyun planını revize etmesi gerekecektir. Mesut’tan maksimum verimi alan Löw, Mourinho ve Arsene Wenger kadroya önce Özil’i yazıp sonra etrafında oynayacak oyuncuları belirliyordu. Bu durumun oyuncu grubuna iyi anlatılması ve ikna edilmesi gerek. Mesut sonrası her şeyin pozitif gittiği bir ortamda özellikle Samatta, Valencia ve bek pozisyonunda oynayan oyuncuların katkısının artacağını düşünüyorum.

Bir futbolcu için, hele bu Mesut Özil ise, sahaya çıkmadan negatif düşünceler içerisinde bulunulmasını doğru bulmuyorum. Fenerbahçe onca transfere rağmen, arkadaşlarına pozisyon hazırlayan yaratıcı oyuncu eksikliği çeken bir takım. Bu beklentiyi Mesut Özil fazlasıyla karşılayabilir. Tek bir şartla biraz sabır…

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar