Lyon’a Amerikalı ilgisi

Ligue 1 kulüplerinden Lyon, kulübün hisselerinin bir bölümü için ABD’li yatırımcıların ilgisi olduğunu doğruladı.

Kulübünün sahibi olan holding şirketi OL Groupe, Lyon’un öz sermayesini güçlendirmek amacıyla, çeşitli potansiyel yatırımcılar ve özellikle hisselerinin satışıyla ilgilendiklerini ifade eden hissedarlar arasındaki görüşme sürecinin devam ettiğini açıkladı.

RMC Sport’un haberine göre, kulübün yüzde 40’i için yapılan beş tekliften üçüyle görüşmeler devam ediyor. Bu üç teklif ikisinin ABD’li iş insanları Foster Gillett ve John Textor tarafından yapıldığını belirten RMC Sport, üçüncü teklifin ise ABD merkezli bir emeklilik fonu tarafından yapıldığını iddia etti. Satış sürecinin sonuçlandırılmasının ardından Jean-Michel Aulas’ın kulübün başkanı olarak görevine devam edeceği de belirtiliyor.

Mart ayında Lyon’un 1999’dan beri hissedarı olan ve külünün yüzde 19,36’sını elinde bulunduran Pathé ile 2016’da kulübün yüzde 19,85’ini satın alan Çinli yatırım fonu IDG, hisselerini satmak için New York merkezli yatırım bankası Raine’e yetki verdiklerini açıklamışlardı. Bu ortak açıklamanın ardından iki aydır Lyon’un yüzde 39,21’i için teklifler alınıyordu.

Kulübün satışa çıkan hisselerinin tek bir kişi ya da şirket tarafından alınması, o kişi ya da şirketi Lyon’un hakim hissedarı haline de getirecek. Haziran 1987’den bu yana kulübün başkanlığını yürüten Jean-Michel Aulas, Lyon’un yüzde 27,72’sine sahip olan aile şirketi Holnest aracılığıyla çoğunluk hissedarı konumunda yer alıyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar