Leeds’in değeri beş yılda 10 kat arttı

Premier Lig’de sezonun son haftasında ligde kalmayı başaran Leeds United’ın değeri Andrea Radrizzani döneminde 10 kat arttı.

İtalyan iş insanı Yorkshire kulübünü satın aldığı 2017 yılında Leeds United’ın değeri 50 milyon avroydu. Beş yıl önce Radrizzani’nin sahibi olduğu Aser Group, Massimo Cellino’dan kulübün yüzde 50 hissesini satın aldı. İtalyan iş insanı, NFL ekiplerinden San Francisco 49ers’ı da İngiliz kulübüne ortak yaptı.

Leeds’in ticari gelirleri Radrizzani’nin satın almasından sonraki ilk yılın sonunda 3 milyon avro düştü. Fakat o dönemden beri ticari gelirler istikrarlı ve etkileyici bir şekilde arttı. 2020 itibariyle, kulübün ticari gelir akışı, Championship’te yer alan 15 kulübünün toplam gelirinden daha fazlasına denk gelen 38 milyon 500 bin avro civarındaydı.

Premier Lig’e çıkmasıyla birlikte Leeds United’ın gelirleri daha da yükseldi. 2021’de kulübün cirosu 21 milyon avro olarak gerçekleşti. Pandemiye rağmen büyümeye devam eden Leeds’in bugünkü değeri 480 milyon avroya ulaştı.

Önceki İçerikParatici farkı
Sonraki İçerikMilan el değiştiriyor

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar