Leeds United’da hissedarlık yapısı değişiyor

Premier League’de istediği gibi bir sezon geçirmeyen ve Championship’e düşen Leeds United, hakim hissedar değişikliği yaşayacak.

The Telegraph gazetesinin haberine göre, Leeds United, 49ers Enterprises’a satılmaya hazırlanıyor. Gazetenin haberinde sürecin bir hafta içerisinde tamamlanabileceği ifade ediliyor. NFL takımlarından San Francisco 49ers’ın sahibi olan 49ers Enterprises, 2018 yılında Yorkshire kulübünün yüzde 15 hissesini 10 milyon sterline satın almıştı. Bu hisse oranı kademeli olarak artarak 2021’de yüzde 44’e çıkmıştı. Yapılan anlaşmayla birlikte 49ers Enterprises, Leeds United’ın çoğunluk hisselerini Andrea Radrizzani’nin sahip olduğu Aser Ventures’ından alma opsiyonuna sahipti. Amerikan şirketi söz konusu opsiyonu bu sezon içerisinde tamamlamak amacındaydı.

49ers Enterprises’ın Leeds’e 400 milyon sterlin değer biçtiği iddia edilen orijinal anlaşması, kulübün en üst ligde kalması koşuluna bağlıydı. Kulübün Championship’e düşmesi söz konusu koşulu ortadan kaldırdı. Buna karşın yapılan görüşmelerin ardından daha düşük bir fiyat karşılığında anlaşmanın sağlanacağı ifade ediliyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, son anlaşma Leeds United’a yaklaşık 170 milyon sterlin değer biçiyor. Biçilen bu değerin içerisinde Elland Road Stadyumu’nun mülkiyeti de bulunuyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar