LaLiga’ya üç milyar dolarlık gelir kapısı

Dünyanın en fazla ilgi gören futbol liglerinden biri olan LaLiga, popülerliğini gelire dönüştürmek için çalışmalara devam ediyor. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’da popülaritesini daha da arttırmayı amaçlıyor.

Dubai merkezli e-spor ve oyun şirketi Galaxy Racer ile 15 yıllık bir anlaşma imzalayan LaLiga, sözleşme süresince 2 milyar 970 milyon dolar gelir elde etmeyi bekliyor. 50-50 ortak girişim, La Liga’nın bölgelerdeki popülaritesini ve katılımını artırmayı hedeflerken ligin yayın ve medya hakları ajansı olarak da hareket edecek. LaLiga benzer bir girişime dört yıl önce Kuzey Amerika’da da imza atmıştı. Relevent Sports Group ile anlaşan LaLiga 50-50 ortak girişim olan La Liga North America’yı kurmuştu. LaLiga, geçen yılın sonunda ESPN ile ligin ABD’deki yayın hakları için sekiz yıllığına 1 milyar 400 milyon dolara anlaşmıştı.

Bunun yanı sıra İspanya’da Movistar ile birlikte LaLiga’nın yerel yayıncısı olan DAZN, 2022-23 sezonundan itibaren beş sezon için La Liga Profesional de Fútbol Femenino’nun (İspanya kadın futbol ligi) yayın haklarının sahibi olduğunu da açıkladı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar