Korsan izleyiciye 16 ay hapis!

İngiltere’de IPTV yoluyla Premier League maçları ve Sky ağındaki kanalları yasa dışı bir şekilde sağlama ve izlediği tespit edilen Paul Faulkner isimli şahıs, 16 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

Salı günü Liverpool Krallık Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkan Faulkner hakkında kendi kullanımı için korsan içeriğe erişim olmak üzere birden fazla telif hakkı ihlali ve dolandırıcılık suçuyla yargılandı. Faulkner’in ligdeki maçları ve Sky kanalları da dahil olmak üzere spor ve eğlence tabanlı yayın içeriğini yasa dışı erişime sunan IPTV servisi TV Solutions isimli oluşumun operatörü olduğu açıklandı. Faulkner’ın bu hizmeti sosyal medya kanallarında pazarlamasının haricinde önemli bir süre zarfı boyunca VPN’lerin kullanımıyla daha ciddi hale gelen karmaşık bir dolandırıcılık haline geldiği hâkim tarafından belirtildi.

Premier League hukuk müşaviri Kevin Plumb konuyla alakalı olarak; “Bu ceza, mahkemelerin korsanlık suçlarını ciddiye aldığını ve her türlü korsanlığa karışan suçlular için önemli sonuçları olduğunu bir kez daha göstermektedir. Korsan yayınların boyutuna veya ölçeğine bakılmaksızın Premier League futboluna yetkisiz erişim sağlayanlar hakkında yasal aksiyonlar alınacaktır” ifadelerini kullandı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar