Komorlar zoru başardı

Togo ile 0-0 berabere kalan Komorlar, tarihinde ilk kez Afrika Uluslar Kupası’nda mücadele etme hakkını kazandı.  

Tarihindeki ilk resmi maçına 1979’da Hint Okyanusu Adası Oyunları’nda çıkan Komorlar, 2007’den itibaren Dünya Kupası ve Afrika Uluslar Kupası elemelerinde mücadele etmeye başladı. 2018 Dünya Kupası elemelerinde ilk turda Lesotho’yu deplasmandaki gollü beraberliğin avantajıyla eleyen ada ülkesi, ikinci turda Gana’ya 0-0 ve 0-2’lık sonuçlarla elenmişti.

2021 Afrika Uluslar Kupası elemelerinde Mısır, Kenya ve Togo ile aynı grupta yer alan Komorlar’ın gruptan çıkmasına şans verilmiyordu. Son maçlar öncesinde Mısır ile birlikte 9 puan toplayan Komarlar, 4 puanlı Kenya ve Togo’yu geride bırakmayı başardı. Üstelik oynadığı beş maçta da mağlubiyet almadı.

FIFA’nın dünya sıralamasında 130’uncu sırada yer alan 850 bin nüfuslu Komorlar’ın Afrika Uluslar Kupası’nda mücadele etmesinde en büyük pay yedi yıldır takımın teknik direktörlüğünü yapan Amir Abdou. Takımın en tecrübeli ismi 36 yaşındaki Nadjim Abdou, bir dönem Milwall ve Wimbledon formalarını da giydi.

Fransa alt liglerinde futbol yaşamlarını sürdüren oyunculardan kurulu Komorlar, Kasım 2019’da Togo’yu 1-0 yenerek tarihlerindeki ilk deplasman galibiyetini aldı.

9 Ocak – 6 Şubat 2021 tarihleri arasında Kamerun’da düzenlenmesi planlanan Afrika Uluslar Kupası, geçen yıl haziran ayında Afrika Futbol Konfederasyonu’nun aldığı kararla, pandemi nedeniyle Ocak 2022’ye ertelendi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar