Kafa vuruşları bunama riskini artırıyor

Eski futbolculardaki nörolojik hastalıklara ilişkin yeni bir araştırmaya göre, savunma oyuncularının kafa vuruşundan kaynaklanan bunama olasılığı takım arkadaşlarından daha fazla.

Glasgow Üniversitesi’nin araştırmasından elde edilen en son veriler, futbol ile dejeneratif beyin bozuklukları riski arasındaki “kayıp halka” olarak nitelendirildi.

Araştırmacılar, yaklaşık 8 bind İskoç eski profesyonel futbolcunun ve 23 bin eşleştirilmiş genel nüfus kontrolünün sağlık kayıtlarına baktı ve nörodejeneratif hastalık riskinin oyuncunun pozisyonuna, kariyer uzunluğuna veya oyun dönemine göre değişip değişmediğini araştırdı.

Araştırmanın sonuçları, kaleciler için nörodejeneratif hastalık riskinin genel nüfus seviyelerine benzer olduğunu, ancak kafa yaralanmalarının ve kafa vuruşunun daha yaygın olduğu savunma oyuncuları için beş kat, diğer futbolcular için neredeyse dört kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Sonuçlar artan kariyer uzunluğu ile teşhislerin de arttığı sonucuna varıyor.

Glasgow Üniversitesi’nden danışman nöropatolog Profesör Willie Stewart, “Bu mevcut verilerde, futbol toplarının ‘Tekrarlanan kafa vuruşlarının demans riskinin artmasına neden olabilir’ yazılı bir sağlık uyarısıyla satılması gerektiğini önerecek noktadayız” açıklamasını yaptı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar