İsviçre sporuna Credit Suisse darbesi

İsviçre’nin en büyük iki bankasından biri olan Credit Suisse’in son dönemde yaşadığı sıkıntıların ardından ülkenin diğer büyük bankası UBS tarafından satın alınması kararının İsviçre sporunu etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor.

Roger Federer’den İsviçre Süper Ligi’ne ülkedeki çok sayıda önemli sporcu ve organizasyonu destekleyen Credit Suisse’in durumunun spora etkisi henüz belli olmadı. 2021’den bu yana İsviçre Süper Ligi’nin isim sponsoru olan Zürih merkezli bankanın 2025’e kadar olan anlaşmasının değeri 32 milyon frank (32 milyon 200 bin avro). Credit Suisse, İsviçre Futbol Federasyonu’yla olan anlaşması gereği de her sezon milli takımlara 5 milyon avro ödeme yapıyordu.

2025 yılında düzenlenecek olan Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’na aday ülkeler arasında İsviçre de yer alıyor. Credit Suisse, turnuva adaylığını destekleyen şirketlerden biriydi. Ayrıca Zürih’te yapılacak olan yeni stadyum için isim sponsorluğu anlaşmasına varan banka, 10 yıl için 30 milyon avro ödeyecekti. Credit Suisse, Roger Federer’le yıllık 10 milyon avro değerinde sponsorluk anlaşmasına da sahipti. İsviçreli efsane tenisçinin sponsoru olan banka, Laver Cup’ın da sponsorları arasında yer alıyordu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar