Griezmann ve Dembele’den özür!

2019 yazında Barcelona’nın sezon öncesi yaptığı Japonya kampındaki videoları sosyal medyaya sızan Antoine Griezmann ve Ousmane Dembele, Twitter ve Instagram hesapları aracılığıyla özür dilediler.

Dembele, Instagram hikayesinde paylaştığı gönderide “Olay Japonya’da gerçekleşti. Bu dünyanın herhangi bir yerinde yaşanabilirdi ve ben yine aynı ifadeyi kullanırdım. Herhangi bir topluluğu hedef almadım, sadece bu tarz bir ifadeyi kökenleri ne olursa olsun arkadaşlarımla beraber kullandım. Video herkese açık hale geldi. Bu yüzden, görüntülerde yer alan insanlara zarar verebileceğini anlıyorum ve onlardan içtenlikle özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Olayın diğer kahramanı olan Antoine Griezmann ise; “Ayrımcılığın her türlüsüne her zaman tamamen karşı oldum. Son birkaç günde bazı insanlar beni olmadığım biri gibi göstermek istedi. Hakkımdaki suçlamaları kesinlikle reddediyorum ve Japon arkadaşlarımdan herhangi birisini kırdıysam özür dilerim” sözlerini sarf etti.

Barcelona, yaptığı basın açıklaması ile kendilerine destek veren bütün Japon ve Asyalı taraftarlardan özür dilerken Dembele ve Griezmann’ın yaptıklarının Barcelona değerleriyle örtüşmediğini vurguladı. Barcelona, uygun gördüğü dahili önlemleri uygulamayı saklı tuttuğunu da duyurdu.

Olayın ardından Barcelona’nın ana sponsorlarından olan Japon elektronik mağaza zinciri devi Rakuten’in CEO’su Hiroshi Makitani; “Bir sponsor ve tur organizatörü olarak Barcelona oyuncularının ayrımcı davranışlar yapmasından dolayı çok üzgünüm. Barça’nın felsefesini içselleştirip kulübe sponsorluk yapan kurumumuz için bu tür açıklamalar hiçbir şekilde kabul edilemez. Rakuten, kulübü resmen protesto edecek ve bu konudaki görüşlerini gözlemleyecektir” dedi. Japonyalı oyun yapımcısı Konami de Yu-Gi-Oh içeriklerinin elçisi olarak seçtiği Griezmann ile olan sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar