Frankfurt’un yüzünü güldüren şampiyonluk

UEFA Avrupa Ligi’nde 11 yıl sonra İspanyol ya da İngiliz olmayan bir takım mutlu sona ulaştı. Eintracht Frankfurt normal süresi ve 120 dakikalık uzatma sonunda 1-1 sona eren final maçında Rangers’ı penaltı vuruşları sonucunda 5-4 yenerek 1979-80 sezonunun ardından 42 yıl sonra ilk kez Avrupa’da şampiyonluk yaşadı.

Bundesliga’da sezonu 11. sırada tamamlayan Eintracht Frankfurt, Avrupa Ligi’ndeki şampiyonluğuyla gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeye hak kazandı. Almanya, Kupa 1’de ilk kez beş takımlar temsil edilecek.

Alman ekibinin sadece sportif anlamda değil mali anlamda da Avrupa kupalarında yüzü güldü. Avrupa Ligi’nde mutlu sona ulaşan Eintracht Frankfurt’un kasasına 53 milyon 90 bin avro girecek. Bu sezon Kupa 2’e elde ettiği başarılar ile finale kadar 24 milyon 210 bin avro kazanan Frankfurt, finale yükselmesiyle 4 milyon 600 bin, şampiyon olmasıyla da 4 milyon avro para ödülü kazandı. UEFA Avrupa Ligi’nden 32 milyon 810 bin avro kazanan Alman temsilcisinin kasasına girecek para ödülü bununla da sınırla kalmayacak.

UEFA Süper Kupa mücadelesinden 3 milyon 500 bin avro gelir elde edecek olan Eintracht Frankfurt, Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda mücadele edeceği için de 15 milyon 640 bin avro para ödülünün sahibi olacak. UEFA’nın kulüpler sıralamasındaki yerinden dolayı da 1 milyon 140 bin avro kazanacak olan Kartallar, toplam 53 milyon 90 bin avro gelirin sahibi olacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar