FC Zürich hegemonyayı kırdı

İsviçre Süper Ligi’nde 13 yıllık Basel ve Young Boys hegemonyası kırıldı. FC Zürih, hafta sonu en yakın rakibi Basel’i yenerek elde ettiği 16 puan farkla 2008-09 sezonundan bu yana ilk lig şampiyonluğunu ilan etti.

Sezonun ilk yarısına doğru aldığı liderliği sezon sonuna kadar bırakmayan FC Zürih, en uzun galibiyet ve en uzun yenilmezlik serilerine imza atarak ligi domine etti. 3 Ekim ile 5 Mart arasında oynadığı 17 maçta da mağlubiyet yüzü görmeyen Andre Breitenreiter’in ekibi 7 Kasım ile 13 Şubat arasında oynadığı yedi maçtan da galip ayrılmayı başardı.

10 yıllık teknik direktörlük kariyerinde ilk şampiyonluğunu yaşayan Breitenreiter’ın FC Zürih’i ligin en fazla kazanan, en çok gol atan ve en az gol yiyen takımı. Basel ile birlikte ligin en az mağlup olan takımı da olan FC Zürih, 32 maçın 10’unda kalesinde gol görmedi.

13 yıl sonra 13’üncü şampiyonluğuna ulaşan FC Zürih, şampiyonluk sayısı sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Grasshopper, son şampiyonluğunu 2002-03 sezonunda kazanmasına rağmen 27 şampiyonluk ile İsviçre’de en fazla şampiyonluk sevinci yaşayan kulüp. Son 18 yılda 11 şampiyonluk gören Basel 20, Servette 17 ve Young Boys da 15 kez şampiyon oldu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar