DFL yayın hakları satışını erteledi

Bundesliga ve 2. Bundesliga’nın operasyonel yönetiminden sorumlu olan Deutsche Fussball Liga (DFL), Bundesliga ve 2. Bundesliga’daki kulüplerin anlaşmaya varamamasının ardından Bundesliga’nın medya haklarındaki yüzde 20 hissesinin satışını 2023’e kadar erteledi.

Medya haklarını değerinin 15 ile 18 milyar avro olan Bundesliga’da azınlık hissesinin değeri 3 milyar 400 bin avro olarak öngörülüyor. Ağustos ayında DFL, pandemi dönemindeki gelir kayıplarını telafi etme planının bir parçası olarak gündeme gelen hisse satışı kolaylaştırmak için Deutsche Bank AG’yi yetkilendirmişti. DFL, Almanya’da profesyonel futbolu yeniden canlandırmak için kredileri ve diğer stratejik yatırım fikirlerini de değerlendirdi. Başta LaLiga ve Ligue 1 olmak üzere son dönemde yaptığı spor yatırımlarıyla dikkat çeken Lüksemburg merkezli CVC Capital Partners olmak üzere sayısı 10’u bulan özel sermaye şirketi, finansmanını iyileştirmek için DFL’de bir büyüme stratejisi uygulamaya ilgi duyduklarını açıklamıştı.

Bundesliga ve 2. Bundesliga, 2020’den bu yana 1 milyar avrodan fazla gelir kaybetti. 2020-21 sezonunda ger iki ligdeki 36 kulübün satışları, azalan bilet geliri ve diğer faktörlerin gerisinde yüzde 10,5 düşüşle yaklaşık 4 milyar 300 milyon avroya geriledi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar