Array

Balkabağı burunlu, zeytin tenli!

2021 Avustralya Açık’ta heyecan tam gaz devam ediyor! Erkekler ve kadınlar kuralarında ufak sürprizler yaşanırken önemli raketler yollarına devam ediyorlar. Dünya kadınlar bir numarası Ash Barty, evinde düzenlenen turnuvada yoluna set kaybetmeden devam ediyor. Ancak çok değil, sadece birkaç yıl önce işler Barty için pek de iç açıcı değildi…

Yerli halkının tarihi özellikleri ve kişilikleri ile ayrı bir yerde olan Avustralya, Aborijin terimi ile yerli halkını niteler. Bu halk arasında yer alan Ngaragu kabilesi ise en köklü topluluklardan birisidir. Bu bilgilerin Ash Barty ile ne ilgisi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; Barty, Ngaragu’nun köklü bir üyesi. Hatta geçtiğimiz aylarda bu kabileye resmi kayıt bile yaptırdı, oradaki takma adı ise: balkabağı burunlu, zeytin tenli.

1996 yılında radyografi yazarı Jodie ve hükümet çalışanı Robert’ın en küçük çocuğu olarak Ipswich’te doğan Barty, dört yaşına geldiğine ailesine tenis raketi aldırmış. İki kız kardeşi Sara ve Ali, netbol oynarken o, bu sporu asla sevmedi. Babası Barty’nin netbol ilgisizliğine dair, ‘’Netbolun kızlara uygun olduğunu düşündüğü için onu asla sevmedi. Farklı şeyler yapmak istiyordu’’ dedi. Bu farklı şeyler Barty’nin kariyerini tenis koçu Jim Joyce ile kesiştirdi.

West Brisbane Tenis Merkezi’ne beş yaşında kayıt olan Barty, oradaki lider tenis koçu Jim Joyce’un ilgisini çekti. Joyce’a göre Barty, el/göz koordinasyonu normalin üstünde olan müthiş bir tenis oyuncusuydu. Joyce, ‘’Barty, 9-10 yaş kategorisindeki çocuklardan bile üstündü. Kuralları, oyunun inceliklerini her şeyi kısa sürede öğrendi. Aslında o, tam bir golf oyuncusu profiliydi. Ama sadece tenis oynamak istedi, sadece’’

Barty 9 yaşına geldiğinde kendisinden altı yaş büyük olan erkeklerle antrenman yapıyordu ve 12 yaşında yetişkin erkeklere karşı maçlara çıkıyordu. Yeteneği ve zekası o kadar büyüleyiciydi ki 14 yaşında yanında ailesi olmadan uluslararası turnuvalara gönderildi. Ama ailesinden uzak olmak onu epey yıpratıyordu ne de olsa lise çağına bile gelmeden kıtalar arasında tenis turnuvalarına katılıyordu. 14 yaşında Adidas oyuncu geliştirme ekibi tarafından Las Vegas’a davet edildi, orada Steffi Graf ve Andre Agassi gibi iki efsane ile tanışması ayrıcalıklı bir fırsat oldu. Barty, ‘’Bu yolculuk bana çok fazla güven kazandırdı ve mükemmel bir tenis oyuncusu olmam için nelere sahip olmam gerektiğini, fedakarlıkları hepsini öğrendim’’ dedi.

15 yaşında Wimbledon tekler junior kategorisinde Grand Slam zaferini elde etti. Bu zafer gelecek adına büyük bir ışıktı ta ki depresyon kapısını çalana dek… Basının ve sosyal medyanın ilgisini iyice çeken Barty, 16 yaşına geldiğinde kendi evinde yapayalnız 27 gün geçirdi. Melbourne South Yarra’daki dairesinde iyice depresif bir havaya giren genç yıldız, 2014 ABD Açık’ın ardından tenise ara vermek istediğini söyledi. Barty, ‘’Genç yaşta çok fazla seyahat ediyorum. Hayatı normal bir genç kız olarak deneyimlemek istiyorum, gerçekten de sadece normal olmak istiyorum’’ dedi. Robert kızının hastalığını bipolar, manik depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk olarak tanımladı. Bütün bunların ardından Barty için biraz daha normal bir spor olan kriket ufukta göründü…

Bayanlar ulusal ligi takımlarından Queensland’a katılan Barty, orada da dikkatleri kendine çekti. Teknik direktör Andy Richards, ‘’Barty mükemmel bir karakter. Becerisi her antrenörün dikkatini çekecek düzeyde’’ diyor. Barty iki sene boyunca kriket arenasında da izleyenleri büyüledi. Şubat 2016’ya geldiğinde ise ‘’Benim asıl aşkım tenis, benim yapmam gereken bu’’ diyerek sevdiği kortlara geri döndü.

2017 Malezya Açık’ta kariyerinin ilk WTA single ünvanını kazanarak ilk 100’de başladığı yılı ilk 20’de bitirdi. 2018 başlarında ise Avustralya Yerli Tenis Elçisi oldu ve gittiği her yerde ‘’Ben gerçek yerli bir kadınım’’ diyerek karakteristik özelliğini bir kez daha gösterdi. Tabii bu süreçlerde kendisine destek olan Evonne Goolagong Cawley’i de unutmamak lazım. Barty gibi Avsutralya Aborjini olan Cawley, 1971 yılında önce Rolland Garros ardından da Wimbledon zaferleri yaşamıştı. Wiradjuri kabilesinin üyesi olan Cawley, Barty’nin depresyon süreçlerinde de kendisine yardımcı olmuş. Wimbledon’da yaşadığı junior şampiyonluğunda Barty’nin bir nevi koçu olan Cawley, Barty’nin 2019’da kazandığı Rolland Garros zaferinde de onun en büyük destekçisi oldu. Cawley, ‘’Barty tenise ara verdiği zaman ‘Hey güzelim, git ve dinlen’ dedim. Tenise döndüğünde ise ‘Hey güzelim, korta çık ve rakiplerini mahvet’ dedim. Rolland Garros’ta da aynen bunu yaptı.

Evet Cawley’in de dediği gibi Barty, Rolland Garros’ta rakiplerini birer birer eleyerek zafere ulaştı. Peki, onun oyununu mükemmel yapan şeyler ne? Barty, diğer bayan oyunculara kıyasla alışılmadık bir tarza sahip. Birçok oyuncu şuta dayalı oynar, ama Barty için oyun tamamen zekaya bağlı. Yani şutun gücü veya kalitesinden ziyade topun nerede öleceği onun için daha kıymetli.

Birçok oyuncu yan hareketlenmeye giderken Barty daha çok dikey ve drop shot oyununa dayanan hareketlenmeyi seçiyor. Harika bir ivmesi ve dönüş gücü var, ayrıca çok özel slice’a sahip. Backhand’ı fazla etkili değil ancak forehand ile kazandığı puanlar onun en ölümcül silahları arasında. YouTube videolarına girecek nitelikte estetik top kurtarmaları ve sayıları da bulabiliyor. Roland Garros finalinde Markéta Vondroušová’ya ve 2020 takviminde oynadığı maçlarda tüm rakiplerine karşı sergilediği derin ve güçlü oyun da bütün bu saydıklarımızı tamamlıyor. Tabii etkili olduğunda ölümcülleşen servislerini de unutmamak lazım. Paralel topları hem göndermekte, hem karşılamakta ve return esnasında odaklanmakta bazen sorunlar yaşıyor ancak artıları eksilerinden oldukça fazla.

Ash Barty, 2019’daki Fransa zaferinden sonra yoluna tam gaz devam etti. 2020’de koronavirüs salgını nedeniyle iyice daralan sezonda Barty, anne olma onuruna eriştiği için ailesini hiçbir şekilde riske atmamak adına bir maça bile çıkmadı. Aldığı kilolar ve formsuz görüntüsü kafalarda soru işareti yarattı. Ancak 2021 Avustralya Açık’ın ilk bir haftasında da görüleceği gibi Ash, formundan neredeyse hiç de bir şey kaybetmemiş gibi görünüyor…

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar