100 maça 81 uçuş

BBC’nin yaptığı araştırmaya göre, 19 Ocak ile 19 Mart tarihleri arasında Premier Lig ekipleri oynanan 100 maçta takımlar 81 uçuş gerçekleştirdi.

Araştırmaya konu olan 82 uçuşun 59’u Premier Lig maçları için 16’sı Federasyon Kupası, altısı da Lig Kupası maçları için yapıldı. 81 seferin ortalama süresi 42 dakikayı buldu. En uzun uçuş 77 dakika olarak gerçekleşirken en kısa uçuşsa 27 dakika sürdü. BBC’nin mercek altına aldığı uçuşlardan bazıları, Liverpool’un Newcastle’dan dönüşünü, Chelsea’nin Londra’dan Leicester’a gidişini veya Nottingham Forest’ın East Midlands Havalimanı’ndan Blackpool’a uçuşunu kapsıyor.

Yapılan uçuşlar Premier Lig kulüplerinin maçlara karayolu veya demiryolu ile seyahat etmek yerine kısa mesafelerde uçması tartışmasını da beraberinde getirdi. Uçuşlar, yanan yakıttan başta karbondioksit (CO2) olmak üzere sera gazları ürettiği için küresel ısınmaya katkıda bulunur. İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanına göre, seyahat edilen kilometre başına emisyonların diğer tüm ulaşım türlerinden önemli ölçüde daha kötü ve kısa mesafeli uçuşlar en kötü yayıcılar olduğu biliniyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar