Galibiyet Spinazzola’nın!

Euro 2020’de dün akşam oynanan ilk yarı final maçında İtalya, İspanya’yı penaltılarda 4-2 ile geçerek finale yükselirken İtalyalı oyunculardan Federico Chiesa ile Leonardo Bonucci, maç sonrası açıklamalarda bulundu.

Takımın tecrübeli isimlerinden Leonardo Bonucci; “Bu maç kariyerim boyunca oynadıklarım arasında en zoruydu. Yorucu bir sevinç içerisindeyiz fakat bu, durumu daha da güzelleştiriyor. İspanya harikaydı fakat biz İtalyanların yüreğini ortaya koyduk. Finale çıkmayı başardık ve şampiyonluk için çok az bir mesafemiz var. Tekrar burada olacağız ama şimdi 50 yıldır kayıp olan bir şeyi eve getirmek için sonunu getirmek zorundayız.”

Maçın adamı seçilen Federico Chiesa; “Bu zaferi Spinazzola’ya armağan ediyoruz. Bu maçı onun için de oynadık ve şimdi umuyorum ki ona büyük bir sevinç yaşatmışızdır. İspanya iyi oyunculara sahip ve bunu gösterdiler ama biz kenetlenmiş haldeydik ve sonunda bunun karşılığını aldığımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İtalya ile İspanya, Avrupa Şampiyonası turnuvalar tarihinde dün akşam üst üste dördüncü kez karşılaşırken İtalya aldığı galibiyetle eleme turlarında rakibiyle olan galibiyet sayılarını eşitledi. Maçın ardından ilginç anekdotlardan bazıları şu şekilde:

Bugüne kadar aynı turnuva içinde eleme aşamasında üst üste iki kez uzatmalar veya penaltılarda kazanan takımlar turnuva sonunda şampiyonluğa ulaşırken dünkü sonuçla beraber İspanya, bunu ilk kez başaramayan takım olarak kayıtlara geçti. İspanya’dan önce bunu başaran ülkeler Portekiz, Fransa, Almanya, Çekoslovakya ve İtalya idi.

Maçla alakalı başka bir ilgi çekici anekdot ise turnuva tarihi boyunca aynı turnuva içerisinde hiçbir takımın iki kez üst üste penaltı atışlarına giden maçları kazanamaması durumunun devam etmesiydi. İspanya, yarı finale gelmeden önce çeyrek finalde İsviçre’yi 3-1 ile geçmesine karşın İtalya’ya 4-2 kaybetti. Yine Euro 2020’de son dünya şampiyonu Fransa’yı son 16’da 5-4 ile geçen İsviçre, çeyrek finalde İspanyollara takıldı. Bu istatistiğe dair yakın geçmişten başka bir örnek ise Euro 2016’daki Polonya. Polonya, İsviçre’yi son 16 turunda penaltılar sonucu 5-4 ile yenerken turnuva şampiyonu Portekiz’e 5-3 kaybetmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar