Akıl oyunları!

Euro 2020’de son 16 turu öncesi takımların bir üst tura çıkma olasılıklarına göz atalım. Şu ana kadar üst tura çıkmayı garantileyen takımlar İtalya, Belçika ve Hollanda.

A Grubu: Milli takımımızın en iyi üçüncüler sıralamasına girebilmesi için bugün oynayacağı İsviçre maçından galibiyet çıkarması tek yol fakat bu tek başına yeterli olmayacak. Türkiye’nin birbirine bağlı üç olasılığın aynı anda gerçekleşmesini beklemekten başka şansı yok. Bu olasılıklar Hırvatistan – İskoçya maçının berabere bitmesi, Slovakya’nın İspanya’yı mağlup etmesi ve İsveç’in Polonya’ya yenilmemesi üzerine kurulu.

Öte yandan grupta dört puanla yer alan Galler, İtalya ile berabere kalması halinde dahi ilk ikide yer alacak. Galler, İtalya’ya kaybedip İsviçre, Türkiye’ye yenilirse durum yine aynı olacak. İsviçre’nin grubu ikinci bitirme şansı sadece Türkiye’yi yenmesiyle mümkün.

B Grubu: Grupta Belçika haricinde Rusya ve Finlandiya’nın üç puanı bulunuyor. Bu üç takımın da grubu altı puanla bitirme şansı var. Bu senaryonun gerçekleşmesi için Finlandiya’nın Belçika’yı bir veya iki gol farkla yenmesi ve Rusya’nın kazanması gerek. Durum bu şekilde olursa ikinci Finlandiya, üçüncü Rusya olacak.

Rusya – Danimarka maçında Danimarka 1-0 kazanıp Finlandiya bir farkla kaybederse takımlar üç farklı senaryoda da eşit hale gelmiş olacak ve bu durumda ilk önce disiplin puanları sonra takımların Avrupa sıralamasındaki yerleri devreye girecek.

Rusya ve Finlandiya için ayrı bir senaryo ise Danimarka’nın yine Rusya karşısında 1-0 kazanıp Finlandiya’nın Belçika’ya 3-0 yenilmesi. Bu durumda Rusya ve Finlandiya averaj, attıkları gol ve kazandıkları maç sayısı konusunda eşit olacak.

C Grubu: Olasılıkların en az olduğu gruplardan biri olan C grubunda Ukrayna ile Avusturya’nın maçı ikinciyi belirleyecek. Ukrayna için beraberlik dahi grubu ikinci bitirmesine yetecekken Avusturya’nın ikincilik için kazanmaktan başka şansı yok.

D Grubu: Grupta dört puanla yer alan iki takımdan biri olan Çek Cumhuriyeti, İngiltere’ye kaybetmediği her senaryoda birinci olarak gruptan çıkacak. Çek Cumhuriyeti’nin grubu üçüncü bitirmesi için kendi maçını kaybetmesi ve Hırvatistan’ın averaj ile Çeklerin üstüne çıkabilecek bir skorla İskoçya maçını kazanması gerek.

İngiltere’nin son 16’ya kalması için İskoçya’nın kazanamaması veya beraberlik yetiyor.

Hırvatistan ve İskoçya’nın en iyi üçüncüler arasına girebilmek adına kendi aralarında oynanacak maçı kazanmaktan başka yolları yok.

E Grubu: Turnuvanın “Ölüm Grubu” olarak nitelendirilen F Grubu ile beraber olasılıkların en çeşitli olduğu grup. Hali hazırda dört puanla grup lideri olan İsveç, Polonya’ya kaybetmemesi halinde gruptan çıkacak. Eğer İsveç, Polonya’ya kaybedip Slovakya – İspanya maçı berabere biterse bu üç takım arasında oynanan maç skorlarına bakılacak.

Slovakya, İspanya’yı mağlup etmesi veya İsveç’in Polonya’ya kaybetmeyip kendi maçını berabere bitirmesi halinde tur atlayan taraf olacak.

İspanya’nın grubu ikinci bitirmesi adına Slovakya karşısında galip gelmesi gerek. İspanya’nın üçüncülüğü için beraberlik haricinde Polonya’nın galip gelmemesi lazım.

Polonya, İsveç’i yenip diğer maç beraberlikle bitmezse grubu ikinci olarak tamamlayacak.

Eğer Slovakya, İsveç ve Polonya son maçların ardından dört puanla grubu tamamlarsa üç senaryolu bir hesaplama bu takımların gruptaki yerini belirleyecek: Polonya, İsveç’i 1-0 yenip Slovakya berabere kalırsa Slovakya birinci, Polonya ikinci ve İsveç üçüncü olarak grubu tamamlayacak. Polonya’nın İsveç’i 2-1 yenmesi ve Slovakya’nın beraberliği halinde Polonya gruptan birinci çıkıp Slovakya üçüncülüğe düşecek. Polonya, İsveç’i iki gol veya daha fazla farkla yenip Slovakya berabere kalırsa Slovakya grubu İsveç’in önünde ikinci olarak tamamlar.

F Grubu: Grup maçları öncesi lider Fransa’nın 4 puanı bulunurken Almanya ile Portekiz üç puanla Fransa’yı takip ediyor. Grubun son sırasındaki Macaristan’ın bir puanı var.

Fransa, Portekiz’e kaybetmediği veya Almanya – Macaristan maçı beraberlikle bittiği sürece gruptan çıkacak. Fransa, Portekiz’i yenip veya berabere kalıp Almanya, Macaristan’ı yenemezse grubu birinci tamamlayacak. Eğer Fransa kaybedip Macaristan kazanırsa ikinci sıra averaj ile belirlenecek.

Almanya, Macaristan ile oynayacağı maçı kazanıp Fransa kazanamazsa grubu birinci tamamlayacak. Almanya’nın üçüncülüğü için olası iki senaryonun ilki Macaristan ile berabere kalıp Fransa’nın kaybetmesi, ikincisi ise hem Portekiz hem kendilerinin mağlubiyeti.

Portekiz Fransa’ya karşı galibiyeti durumunda gruptan çıkacak. Portekiz’in grubu birinci bitirmesi için Fransa galibiyetinin yanı sıra Almanya’nın Macaristan karşısında beraberlik veya yenilgisini bekleyecek. Portekiz, Fransa’ya yenilip Almanya, Macaristan’a kaybederse grubu son sırada bitirecek.

Macaristan, Almanya’ya karşı kazanıp Portekiz, Fransa’ya kaybederse grubu ikinci tamamlayacak. Macaristan’ın grubu üçüncü bitirebilmesi için maçı kazanıp diğer maçın beraberlikle bitmesini beklemekten başka şansı yok.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar