Zalgiris’in yeni yol haritası

Avrupa basketbolunun en prestijli organizasyonlarından biri olarak gösterilen Zalgiris Kaunas’ta Martin Schiller geride kalan gün kovuldu.

Takımın başına Sarunas Jasikevicius dönemi sonrasında geçen sezon getirilen Schiller, oynattığı modern basketbolla övgüleri toplarken yaz arasında takımının yıldızlarını kaybetmesi ve istenilen transferlerin yapılamaması sonrasında bu sezona kötü başlamıştı. Ligde kolay mücadelelerden zaferle ayrılan takımın Euroleague’deki ilk iki maçından eli boş ayrılması sonrasında Avusturya’lı baş antrenör ile Kaunas ekibinin yolları ayrıldı.

Geride kalan sezon 200 bin dolara kontrat imzalayan ve bu sezon için bu rakamı 300 bin dolara çıkaran Schiller’ın ayrılığı şok etkisi yaratırken genç antrenörün yerine bir dönemler Gaziantep’i de çalıştıran ve oyunculuk kariyerinde sayısız başarılara imza atan Jure Zdovc getirildi.

Zalgiris GM’i Paulius Motiejunas hafta başında yaptığı açıklamada takımın bütçesinin 6.4 milyon dolardan 10.5 milyon dolara yükseldiğini belirtmişti. Bu artış sonrasında Schiller’ın kovulmasıyla birlikte takımın kadrosunun değişebileceğinin sinyalleri verilmiş oldu. Koç değişikliği sonrasında Emmanuel Mudiay ile Tyler Cavanaugh’ın takımdan ayrılmak istediği dedikoduları hızla yayılırken aynı zamanda Stefan Jovic ve Stefan Markovic’in adı Zalgiris ile anılmaya başlandı.

Bu dedikodular karşısında Paulius Motiejunas, Basket News’e dün akşam verdiği demeçlerde, “Şu an için kadromuzu koruyoruz. Koç Zdovc geldikten sonra değişikliklere başlayacağız. Henüz bir şey belirlenmiş değil” dedi. Schiller’ın yeteneğinin Euroleague seviyesi için yeterli olmadığını belirten Paulius Motiejunas, Zdovc’un enerjik basketbolunun takım için daha faydalı olacağını belirtti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar