Pau Gasol’den tarihi bir kariyere nokta

Avrupa basketbolunun efsanevi isimlerinden biri olan Pau Gasol, geride kalan akşam yaptığı basın toplantısıyla kariyerini noktaladığını belirtti.

1980’de Barcelona’da dünyaya gelen Gasol’ün babası Agusti ve annesi Marisa profesyonel liglerde basketbol oynamışlar ancak kısa bir basketbol kariyeri sonrasında sağlık alanına yönelmişlerdi. Spor kariyerine futbol ve rugby ile başlayan Pau Gasol, sekiz yaşında basketbola yönelmiş ve tek odak noktasını basketbol olarak belirlemişti. Profesyonel kariyerine 1998 yılında Barcelona ile başlayan İspanyol oyuncu, 18 yaşında sergilediği performansla ACB Ligi’nde MVP ödüllerini toplarken şampiyonluklar da yaşamış ve doğal olarak NBA’in ilgisini çekmişti.

2001 NBA Draftı’nda Atlanta Hawks tarafından üçüncü sırada seçilip Memphis Grizzlies’e takaslanmış ve 2008’e Memphis forması terletmişti. Kariyerinin prime dönemini 2008 ile 2014 yılları arasında Los Angeles Lakers formasıyla yaşamıştı. İki NBA yüzüğü kazandığı Lakers döneminde Kobe Bryant ile muazzam bir uyum yakalayan Gasol, Chicago Bulls, San Antonio Spurs ve Milwaukee Bucks formalarını terlettiği dönemlerde sakatlıklarla boğuşmuş ve 2019 yazıyla birlikte NBA defterini kapatmıştı.

2020-2021 sezonu için Euroleague’e Barcelona formasıyla dönen 41 yaşındaki uzun, Sarunas Jasikevicius’un ekibiyle Euroleague ikinciliği yaşamıştı. İspanya Milli Takımı’yla Olimpiyat, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası dallarında sayısız başarıya imza atarken NBA’de altı kez All Star seçilmiş ve 2002 Yılın Çaylağı Ödülü’nü kazanmıştı. NBA’de çıktığı 1226 maçta Gasol; 17 sayı, 9,2 ribaund ve 3,2 asist ortalamalarını yakaladı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar