United taraftarı Old Trafford’u bastı

Manchester United taraftarı ile kulübün ABD’li sahibi Glazer ailesi arasında 15 yılı aşkın süredir devam eden gerilim dün yaşanan olaylarla en üst seviyesine ulaştı. Geçen ay içerisinde Avrupa Süper Ligi projesinin açıklanmasıyla oluşumda yer alan Premier Lig kulüplerine taraftarlar büyük tepki göstermişti. Bunun sonucunda da “Big Six” lakaplı altı kulüp projeden 48 saat içerisinde ayrılmıştı. Buna karşın taraftarların protestosu sürüyor.

Glazer ailesi, Avrupa Süper Ligi projesi nedeniyle taraftarlardan özür dilese de United taraftarı bu özrü kabul etmedi.  

Taraftar oluşumu Manchester United Supporters Trust, cuma günü, “Eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşuyor ve kendisi ve ailesi, tek motivasyonlarının futbol kulübümüz pahasına kişisel kazanç olduğunu defalarca gösterdiler” açıklamasını yaparak Glazer ailesine karşı tavırlarını bir kere daha net olarak ifade etmişti.

Dün akşam Old Trafford Stadyumu’nda oynanacak olan Manchester United-Liverpool karşılaşmasından saatler önce stadyumuna gelen United taraftarları, Glazer ailesini protesto etmeye başladı. Ardından bir grup taraftar güvenlik bariyerlerini aşarak Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle taraftarların alınmadığı Old Trafford Stadyumuna girdi. Saha içerisinde dolaşan taraftarlar, yayın için hazırlanan ekipmanlara zarar verdi, korner bayrağını söküp götürdü.

Polisin olaylara müdahale etmesiyle taraftarlar ile polis arasında çatışmalar da yaşandı. Yaşanılan olayların ardından, iki takım oyuncuları da otellerinde mahsur kaldı. Olayların ardından Manchester United kulübü karşılaşmanın ertelendiğini duyurdu.

Kulüp olaylarla ilgili olarak da, “Taraftarlarımız Manchester United konusunda tutkulu ve ifade özgürlüğü ve barışçıl protesto hakkını tamamen kabul ediyoruz. Ancak, takımın düzeninin aksamasından ve diğer taraftarları, çalışanları ve polisi tehlikeye atan eylemlerden dolayı üzgünüz” açıklamasını yaptı.

Manchester United taraftarlarının eylemlerinin devam edeceği tahmin ediliyor. İngiliz futbol kamuoyunda Glazer ailesinin kulübü satmasının tek çözüm olduğu görüşü hakim.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar