Şimdi sahada konuşma zamanı

Transfer savaşları, kamuoyu duyuruları, mikrofonlara verilen iğneleyici demeçler geride kaldı, bugün artık futbolun ana unsuru olan saha içi mücadelenin konuşulacağı zamana kavuştuk. İki takım da formda, iki takım da kazanmak zorunda ama iki takım da asla kaybetmek istemeyecek. Şükrü Saracoğlu’ndaki maçta kazanan tarafın çıkması şampiyonluk mücadelesinde her şeyi değiştirmeyecek ancak bazı kırılmaları yaratmaya gebe olduğunu da söylemek mümkün.

Ev sahibi takımdan başlayalım. Lider Fenerbahçe, ligin zorlu deplasmanlarından biri olarak gözüken Hatayspor maçından 3 puanla döndü. Şampiyonluk mücadelesinde çok önemli bir adım olarak kabul edilebilecek 3 puana ulaşırken, Altay’ın olağanüstü performansı taşıyıcı olarak ön plana çıktı. Gustavo’nun maçın ikinci yarısındaki eksikliği Fenerbahçe’nin topu geri kazanma süresini ve pas trafiğini oldukça etkiledi. Bugün itibariyle dizindeki ödemin geçmediği ifade edilen Gustavo’nun derbiye yetişmesi de zor gözüküyor. Ligin ilk yarısındaki maçı hatırladığımızda Gustavo-Ozan ikilisinin Galatasaray’ın pas oyununu kilitlediğini ve Galatasaray’ın bu duruma çözüm üretmekte oldukça zorlandığını görüyoruz. Erol Bulut, Gustavo’nun oynaması durumunda Marcao, Donk, Taylan ve Belhanda üzerinde aynı baskıyı kurarak Galatasaray’ın oyununu etkisiz hale getirmek isteyecektir.

Ligin ilk yarısında oynanan maçı referans vererek orta saha kurgusunu anlatmak istedim fakat savunma ve hücumda ilk yarıdaki maçı örneklemek doğru olmayacaktır çünkü iki takımın da beklenen 11’lerine baktığımızda her iki bölgede de tamamen farklı oyuncuları göreceğimizi söyleyebiliriz. Fenerbahçe’de savunmada Attila-Serdar ikilisinin oynaması, kanatta ise Samuel’in kullanılması, Galatasaray’da ise hücumda Onyekuru ile Mostafa’nın olması bekleniyor. Bu durum da bugün oynanacak derbinin ilk yarıdaki maçtan farklı geçmesi adına beklenti yaratıyor.

Galatasaray’a baktığımızda fırtınalı geçen devre arası transfer döneminden takımın olumlu yönde etkilendiğini görebiliyoruz. Şükrü Saracoğlu’nda oynanacak derbiye sarı kırmızılı takım 4’te 4 yaparak geldi. Geçen sene alınan 1-3’lük galibiyetin yanı sıra bu galibiyet serisi de takımın özgüvenini arttıracak bir diğer nokta olacaktır. Özellikle Muslera’nın bıraktığı yerden devam etmesi, Donk’un savunmayı toparlaması ve geriden oyun kurma özelliğinin ön planda olması ve Onyekuru’nun da biriken oyun iştahı Fatih Terim’in elini kuvvetlendiren ana faktörler olarak öne çıkıyor.

İki takımın da geride kalan maçlarını incelediğimizde yan toplardaki savunma zaafları ön plana çıkıyor. Altay’ın yükselen formuna rağmen yan toplardaki zaaflarının devam etmesi, Galatasaray’ın ise yan top savunmasında tercih ettiği alan savunması planını oturtamamış olması derbide iki takım adına da gol silahı olarak düşünülmesi gereken bir avantaj.

Her ne kadar Fenerbahçe-Galatasaray derbileri seyircileri az gollü maçlara alıştırmış olsa da iki takımın istatistiklerine baktığımızda gol attıkları dakika aralıklarında 60-75 ve 75-90 arasındaki dakikaların ön plana çıktığını görüyoruz. Maçın gidişatına göre bahis almak isteyen iddaa kullanıcıları için bu bilgiyi de paylaşmış olalım.

Toplam Kart Sayısı: 6.5 üst 1.52
Toplam Korner Sayısı: 9.5 üst 1.55

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar