Pedro, Lazio’ya gidiyor!

Roma’nın geçen sezon Chelsea’den transfer ettiği fakat Jose Mourinho’nun bu sezonki planlarında yer almayan ve sezon öncesi kampına davet edilmeyen Pedro, Lazio ile anlaştı.

Başkentin iki kulübü kendilerine vergi indirimi konusunda avantaj sağlamaya devam edecek bu transferde uzlaştı. Pedro’nun bugün Roma ile olan sözleşmesini feshetmesinin ardından Lazio ile sözleşme imzalaması bekleniyor. İspanyol futbolcu böylece Chelsea’de birlikte çalıştığı Maurizio Sarri ile tekrar buluşmuş olacak.

Sportitalia ve Sky Sport İtalya, bu transferin finansal nedenlerini ve teknik olarak neden bedava olacağına dair ayrıntılı analiz yaptı. Lazio’nun şu anda nakiti bulunmuyor. Bu nedenle de Lazio Başkanı Claudio Lotito kulüp kasasına yaklaşık 10 milyon avro koymadıkça yeni transfer yapabilme şansı bulunmuyor. Bu da sermaye artışı veya kulübe geri ödenmesi gereken bir borç ile gerçekleşebiliyor.

Roma, Pedro’yu İtalya dışından bir kulübe satmak ya da kiralamak istemedi. Çünkü bu, maaşların sürdürülebilir olmasına izin veren vergi indirimlerini kaybetmek ve Roma’nın 3 milyon 500 bin avro ek vergi ödemesi anlamına geliyor.  Bu nedenle Pedro’nun Lazio’ya transfer olmadan önce sözleşmesinin feshedilemeyecek. Böylece geçen sezon Roma’da olduğu gibi, Pedro vergi indirimlerini 8 milyon avroluk bir maaşla koruyor ve Lazio, herhangi bir transfer ücreti ödemeden oyuncu transferi gerçekleştirmiş olabiliyor.

Bu vergi indirimleri, Serie A’ya yüksek profilli futbolcuların transfer edilebilmesi için planlandı. Ve aynı zamanda kulüpler tarafından normalde futbolculara teklif edebileceklerinden daha yüksek maaşlar sunmak için kullanıldı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar