Meksika ligine 1,25 milyar dolarlık yatırım

New York merkezli küresel alternatif yatırım yönetimi şirketi Apollo Global Management, Meksika futbol ligi Liga MX’ye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Amerikan şirketinin, ligin uluslararası medya gelirinden pay karşılığında yaklaşık 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırım niyetinde olduğu belirtiliyor.

Sportico sitesinin haberine göre Apollo Global Management, önümüzdeki 50 yıl içinde ligin uluslararası medya haklarından elde edilecek olan karın yüzde 20’sini istiyor. Şirket, ABD’de açık ara en çok izlenen futbol ligi olan Liga MX’in gelecekte Meksika sınırlarının ötesinde çok fazla ticari büyümeye sahip olacağına inanıyor.

New York merkezli şirketin teklifi, Meksika kulüplerinin yayın haklarını bir bütün olarak satmayı kabul etmesine bağlı. Liga MX’da kulüplerin bağımsız olarak kendi ticari ortaklıklarını belirlemelerine ve anlaşma imzalamalarına izin veriliyor.

1990 yılında kurulan ve dünya genelinde 17 ofisi bulunan Apollo Global Management’in portföyünde 498 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Firmanın spor sektöründeki faaliyetleri, Avrupa futbolunun önde gelen kulüplerinden bazıları ile NBA, NFL, NHL gibi büyük Kuzey Amerika ligleri için finansman içeriyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar