Kripto paracılar kulüp satın aldı

İngiliz kulüplerine ABD’li iş insanları ve konsorsiyumların ilgisi her geçen gün artmaya devam ediyor. Türk iş insanı Ziya Erden’in sahibi olduğu League Two kulüplerinden Crawley Town, NBA ekiplerinden Philadelphia 76ers’ın Basketbol Operasyonları Başkanı Daryl Morey’in de içinde bulunduğu bir grup ABD’li kripto para yatırımcısı tarafından satın alındı.

Geçen sene Bradford City’i almak isteyen fakat başarılı olamayan WAGMI United, Crawley Town’un yeni sahibi oldu. ESPN’in eski bahis analistlerinden Preston Johnson ile eski bir türev ürün tüccarı olan Eben Smith’in kurucusu olduğu şirketin önemli finansman kaynakları arasında takas edilemeyen jetonlar (NFT’ler) bulunuyor.

Morey ve WAGMI United’ın yanı sıra iş insanı Gary Vaynerchuk ve TikTok figürü Bryce Hall da kulübün satın alan grup içerisinde yer alıyor. Kulübün yeni sahipleri, Crawley’e benzeri görülmemiş yeni bir şeffaflık ve hesap verebilirlik dönemi getirme sözü verdiler.

Hem Johnson hem de Smith kulüp direktörlüğü görevlerini üstlenecek. Ancak Crawley’in destekçilerine uzun vadede bu pozisyonlarda devam edip etmemeleri konusunda söz sahibi olmalarını sağlama sözü de verildi.

Takım gelecek sezonun sonunda League One’a yükselmeyi başaramazsa, kulübün yeni sahibi olan grubun “50-50” olarak tanımladığı bir ihtimal de gerçekleşebilir. O da taraftarların, kulübün yeni sahiplerinin varlıklarını sürdürüp sürdürmemeleri konusunda oy kullanmasına izin verilmesi olacak.

Kayseri Erciyespor’da da bir dönem başkanlık yapan Crawley Twon’un eski sahibi Ziya Erden, kulübü 2016 yılında satın almıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar