Katar’a nasıl gideriz?

A Milli Takım’ın yarın grupta kaderini belirleyecek Karadağ maçı öncesi gruptaki yeri ve play-offa kalınması durumunda seri başı haline gelebilmesi için birkaç ihtimal bulunuyor.

Liderlik için
Grup lideri Hollanda’nın Karadağ ile berabere kalması sonrası Türkiye ve Norveç ile puan farkı ikiye inmişti. Milli Takım, Cebelitarık’a karşı aldığı 6-0’lık galibiyet sonrası averaj üstünlüğünü ele geçirerek bu konuda kendisini hayli avantajlı bir konuma getirmişti. Türkiye’nin grup birinciliği için tek yol Hollanda’nın Norveç’e kaybetmesi. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde Norveç’e grup liderliğini kaptırmamak için Türkiye’nin averaj farkını koruması gerekiyor. Örneğin Türkiye’nin Karadağ’ı iki farkla yenmesi halinde Norveç’in Hollanda’yı dört veya daha üstü farkla yenmesi gerekiyor.

Play-off için
Hollanda’nın Norveç’i yenmesi durumunda Türkiye’nin Karadağ maçından alacağı galibiyet veya beraberlik Millileri play-off turuna yükseltecek. Hollanda – Norveç maçından beraberlik çıkarsa Karadağ’ı yenmemiz grup liderliği açısından yeterli gelmeyecek.

Seri başı olmak için
Play-offta seri başı statüsünü kazanıp yarı finali iç sahada oynamak adına ipler sadece bizim elimizde değil. Bu senaryonun gerçekleşebilmesi için bu akşam ve yarın akşam toplamda oynanacak üç maçın ikisinin bizim istediğimiz şekilde sonuçlanması gerek. Bu gece oynanacak İskoçya – Danimarka ve Polonya – Macaristan müsabakalarında İskoçya ve Polonya’nın mağlubiyeti gerekiyor. Bu iki karşılaşmadan bir tanesinin senaryosu istediğimiz şekilde gerçekleşirse seri başı statüsünü kazanmak için yarın oynanacak Galler – Belçika mücadelesinde Galler’in yenilgisini bekleyeceğiz. Karadağ maçında alınacak galibiyet ile seri başı olmamız durumunda yarı finali iç sahada oynama avantajını elde edeceğiz. Finalin nerede oynanacağı ise yarı final galipleri arasında çekilecek kura ile belli olacak. 2022 Dünya Kupası Avrupa play-offları, Uluslar Ligi B’de gruplarını en yüksek puanla bitirip Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde ilk ikiye giremeyen Avusturya ve Çek Cumhuriyeti ile diğer gruplardan gelecek 10 takımla gerçekleşecek. Dört takımlı üç gruba ayrılacak 12 ekip içinden üç takım daha gruplarını liderlikle tamamlayarak Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan 10 takımın yanına eklenecek. Play-off kura çekimi 26 Kasım’da Zürih’te yapılacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar