İtalyan vergisi sistemi neden çekici?

Avrupa Birliği tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, İtalya’nın profesyonel futbolcuların Serie A’yı tercih etmesi için en iyi vergi teşviklerinden bazılarına sahip olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, bir AB ülkesine yurt dışından gelen profesyonel futbolcular için vergi oranları ve teşvikleri karşılaştırıyor. İtalya, Hollanda, Fransa ve Belçika, özellikle futbolcuların elde ettikleri gelir için vergi teşvikleri uygulayan ülkeler olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra bu dört ülke futbolcuların, başka ülkede yaşayan kişiler için uygulanan vergi sisteminin avantajlarından yararlanmalarına da izin veren veriyor.

Futbolcuların maaşlarının (ve dolaylı olarak kulüplerin yaptıkları ödemelerin) bir kısmının vergiden muaf olmasına izin veriliyor. Bu oram İtalya’da yüzde 50, Hollanda ve Fransa’da yüzde 30 olarak uygulanıyor.

İspanya, 2004’te yürürlüğe giren “Beckham yasası” olarak nitelendirilen vergi muafiyeti olanakları sağlayan yasada 2015’ten itibaren futbolcuları kapsam dışında bıraktı.

Araştırmanın sonuç kısmında, AB yasa koyucunun bir AB lisans sistemi aracılığıyla futbol menajerleri ve profesyonel futbol kulüpleri için tek tip, uyumlu, yüksek standartlı iyi yönetişim kuralları getirmesini tavsiye edildi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar