İtalyan kulüpleri 175 milyon avro kazanacak

Avrupa ülkelerinde sezonun sona ermesinin ardından gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ülkelerini temsil edecek takımlar belli oldu. Serie A şampiyonu Milan’ın yanı sıra, Inter, Napoli ve Juventus da Kupa 1’de mücadele edecek İtalyan takımları olmaya hak kazandı.

Calcio e Finanza’nın haberine göre, İtalyan kulüpleri gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’nde minimum toplam 175 milyon 360 bin avro gelir elde edecek. Spor ekonomisi üzerine ürettiği içeriklerle bilinen İtalyan haber sitesinin katılım ödemesi, sıralama ödülü ve havuz payları üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, 53 milyon 360 milyon minimum gelir elde edecek olan Juventus, en yüksek ödül ödemesi alacak olan İtalyan kulübü konumunda. Juventus’u 41 milyon 160 bin avro ile Serie A’nın yeni şampiyonu Milan izliyor. Napoli 40 milyon 570 bin, Inter de 40 milyon 300 bin avro minimum para ödülünün sahibi olacak.

Juventus’un diğer İtalyan kulüplerinden daha fazla para ödülü almasının nedeni ise Torino kulübünün UEFA’nın kulüpler için yaptığı tarihsel sıralamasındaki yeri. Bu, Juventus’a 32 milyon 990 bin avro gelir getirirken, Milan’a 14 milyon 790 bin, Napoli’ye 18 milyon 200 bin, Inter’e de 15 milyon 930 bin avro para ödülü sağlıyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar