İngiltere nihayet şampiyon!

İngilizler futboldaki makus talihini yenerek kadınlarda Avrupa şampiyonu oldu. Geçen sene erkek takımı Wembley Stadyumu’nda İtalya’ya penaltı vuruşları sonucunda finalde mağlup olmuştu. Kadın futbol takımıysa dün akşam 120 dakikanın sonunda Wembley’de Almanya’yı 2-1 yenerek tarihindeki ilk şampiyonluğa ulaştı.

1984’te tarihteki ilk Avrupa Şampiyonası’nda İsveç’e iki maçlı final sisteminde penaltı vuruşlarıyla kaybeden İngiltere, 2009’da da Finlandiya’da düzenlenen turnuvanın finalindeyse Almanya’ya 6-2 yenilmişti.

2017’de Hollanda’nın ev sahibi olduğu ve şampiyon olduğu turnuvada kupayı havaya kaldıran Sarina Wiegman, beş yıl sonra yine ev sahibi olan ülkeyle mutlu sona erişti. Başarılı teknik direktör, iki farklı ülkeyle Avrupa şampiyonluğu sevinci yaşayan ilk teknik direktör unvanının da sahibi oldu.

6 golle Alex Popp ile turnuvanın gol krallığını paylaşan Beth Mead, Avrupa Şampiyonası’nın en iyi oyuncusu ödülünü kazandı. Mead, attığı 6 golün yanı sıra 5 asiste de imza attı. Finalde İngiltere’ye kaybeden Almanya’dan Lena Oberdorf da turnuvanın en iyi genç futbolcusu ödülünün sahibi oldu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar