Haaland 100 gole ulaşır mı?

İki ay önce bu sorunun sorulmasının saçma olacağı düşünülürdü. Erling Haaland Manchester City ile iki ayı geride bırakırken 11 maçta 17 kez fileleri havalandırdı. Norveçli golcü kendinden sonra Avrupa futbolundaki en golcü isimler, Robert Lewandowski’den sekiz, Kylian Mbappe’den ise dokuz gol daha fazla attı.

Premier lig tarihinde iç sahada üst üste üç maçta da hat-trick yapan ilk futbolcu unvanını alan Haaland, bu sezon maç başına 1.54 gol ortalamasıyla oynuyor. 22 yaşındaki futbolcu Premier Lig’deyse maç başına 1.75 gol ortalamasına sahip. Erling Haaland’ın 1986-87 sezonundan beri kırılamayan Premier Lig’de bir sezonda en fazla atılan gol rekorunu kırması sürpriz olmayacak. Tottenhamlı Clive Allen, 86-87 sezonunda 49 kez fileleri havalandırmıştı. Haaland’ın mevcut maç başına gol ortalamasıyla sezonu tamamlaması halinde ulaşacağı gol sayısı 66.

Manchester City, bütün kulvarlarda (Şampiyonlar Ligi, Federasyon Kupası ve Lig Kupası) finale yükselmesi durumunda sezonu 62 maçla tamamlayacak. Bu da Erling Haaland’ın mevcut gol ortalamasıyla 95 gole ulaşması anlamına geliyor.

Modern çağda, bir sezonda en fazla gol atan oyunculara bakıldığında 2011-12 sezonunda Lionel Messi 60 maçta 73 gol kaydederken, 2014-15 sezonunda da Cristiano Ronaldo 54 maçta 61 gole imza attı.

Futbolseverler sezona müthiş başlayan Haaland’ın bu formunu bütün sezon boyunca devam ettirerek bir rekora imza atıp atmayacağını merak ediyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar