Fransa’da maaşlarda kesinti gündemde…

Covid-19’dan en fazla etkilenen ülkelerden olan Fransa’da futbolcuların maaşlarında kesinti yapılması tartışılıyor. Bu doğrultuda profesyonel futbol kulüpleri ve futbolcular sendikası başkanlarından oluşan bir heyet, ciddi ekonomik zorlukları hafifletmek için toplam giderler içerisindeki maaş yükü ağırlığını azaltmak amacıyla futbolcuların maaşlarında kesinti yapmak için görüşmelere başladı.

Lig maçlarının seyircisiz oynanması, yıllık 814 milyon avro değerindeki yayın hakları anlaşmasının feshi kulüplerin zor durumda kalmasına yol açtı. Geçen sezon Paris Saint-Germain 125 milyon avro zarar ederken, 2020-21 sezonunda Fransız kulüplerinin kaybının 800 milyon avro civarında olması öngörülüyor. Bu gelişmelerin ardından futbolcuların maaşlarında ciddi bir düşüş yaşanmadan kulüplerin devamlılıklarını sürdürebilmelerinin mümkün olmadığı ifade ediliyor.

Fransa’da futbolcuların maaşları Ligue 1 ve Ligue 2 kulüplerinin ana gider kalemini oluşturuyor. Bir kulübün tüm giderlerinin ortalama yüzde 50’sini maaş yükü oluşturuyor.  PSG’de ise bu oran yüzde 75’e ulaşmış durumda.  

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar