El Transistor

Real Madrid başkanı Florentino Perez, İspanya’nın Onda Cero radyosunun El Transistor programında özel bir röportaj verdi. Röportaj, Zidane ve Sergio Ramos’un ayrılığından Avrupa Süper Ligi projesi ve UEFA’ya kadar uzanan geniş bir çerçevede gerçekleşti.

Yapımı süren Santiago Bernabeu’da gerçekleşen programda Perez, stadın yeni halinin önümüzdeki sezon için hazır olacağını aktardı: “Bernabeu’da insanların da gelip ziyaret edebileceği harika bir çalışmamız var. Önümüzdeki yılın sonlarına doğru stadın yapımı bitecek. Lig kurasının nasıl gittiğini görmemiz lazım ama stadımızın tasarımı aynı anda çalışmaların devam edebilmesi ve insanların bunu görebilmesi için tasarlandı.”

UEFA ile yaşanan Avrupa Süper Ligi krizinin baş aktörlerinden olan Perez, UEFA’ya yönelik eleştirilerini sürdürdü: “Futbolu kurtarmak için bir şeyler yapmak gerekiyor. UEFA’nın turnuvayı giderek daha çok izleyici kaybettiren bir organizasyondan ziyade daha ilgi çekici hale getirmesi lazım. Eğer futbol kötü bir zamandan geçiyorsa, benim düşünceme göre -ölüyorsa-, taraftarlar giderek azalıyorsa ve genç insanlar futboldan uzaklaşıyorsa, bir şeyler yapmak gerek.”

Perez, geriye dönüp baktığında kulüp için yaptıklarından dolayı gururlu: “Oldukça memnunum çünkü buraya futbol dünyasında bir şeyleri değiştirmek için gelmiştim ve bunu başardım. Babam bana Real Madrid’in değerlerini öğretti ve benim savaşım da bu oldu. Futbol, Real Madrid’in başkanı olmamdan bu yana kesinlikle gelişti. Kulübe ilk başkan olduğum zaman takım berbat bir haldeydi. Bütün borçların ödenmesi adına kişisel olarak garanti verdim ve sezonda 100 milyon Euro kazanan bir kulüpten 300 milyon Euro kazanan bir kulübe dönüştük.”

Sergio Ramos ve Zidane’ın ayrılıkları hakkında fazla konuşmak istememesine rağmen Perez; “Sergio’nun veda töreninde gerçekten çok zorlandım. Onu evladım gibi seviyorum ve tabii ki çok üzüldüm, hiçbir zaman bir oyuncu ile basın toplantısı yapmamıştım. Ona bir kontrat önerdik ve cevabını iletmesi için bir süre tanıdık, o teklifimizi reddetti. Gideceği yerde çok iyi oynayacak. Burası onun evi ve geri dönebilir. Hayat devam ediyor.”

“Zidane’ın ayrılığına şaşırmadım ve bunun ihtimaller dahilinde olduğunu biliyordum, çünkü bu sene oldukça zorluydu. Onun kalması için savaştım, bütün öğleden sonrasını onu ikna etmek için harcadım ama o ayrılmak istediğini söyleyince yapacak bir şey kalmadı. Zinedine’in bir gün Fransa milli takımını çalıştıracağına eminim.”

Perez, Carlo Ancelotti’nin adaylar arasında son sırada yer aldığı iddiasını kabul etmedi: “Genel müdürümüz Jose Angel ile konuştum ve ikimiz de bunun harika bir çözüm olacağını düşündük. Carlo, buraya geldiği için oldukça mutlu ve biz de öyleyiz.”

“Real Madrid, her zaman en iyisini getirmeye çalışır fakat şu an harika bir takıma sahibiz ve bu yüzden onlara değer vermeliyiz. Kulübe genç oyuncular getirip onları eğitmeli, korumalı ve onlarla büyümeliyiz. Real Madrid üyelerinin en iyi oyuncuları istediğini biliyorum ancak bazen en iyiler 18 yaşındayken de gelebiliyor. Takımlar birkaç yıllık süreler içinde kendilerini yenilemeli ve bu yıl bizim de yenilenme dönemimiz. Herkes neler yapabileceğimi biliyor, Figo, Zidane, Ronaldo ve Beckham gibi oyuncuları getirdim. Mbappe de bu dönemin en iyileri arasında fakat şu an kulüpte olmayan bir oyuncu için daha fazla konuşmak saygısızlık olur.”

Son olarak Avrupa Süper Ligi tartışmaları hakkında konuşan Perez, bu projenin futbolu kurtarmak adına yapıldığını savunmaya devam ediyor: “Süper Lig, en çok para kazananlar ile ve her biri kendi seviyesinde olanlar ile gerçekleşmeli. Sadece satın alınmayı istediğimiz bir lig. Kulüpler 8 milyar Euro para kaybederken Ceferin, aldığı maaşı artırıyor. Ayrıca lig başkanları da aldıkları parayı artırıyor. Ayrıcalıklara sahip insanlar futbol ölürken bunları korumak istiyor. Tenis veya hentbol turnuvası düzenleyebilirsiniz ama bir futbol turnuvası değil, o yüzden görevi bırakın.”

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar