Çizme’de haftanın maçı | Juventus vs Roma

Serie A’da 21. haftanın en önemli müsabakasında Juventus ve Roma, Torino’da kozlarını paylaşacak. Dev maç öncesi iki takımın son durumuna, belirleyici faktörlere ve istatistiklere göz atarak maçın atmosferini ve beklentilerimizi aktaralım.
Sezona kötü bir giriş yapan Juventus, deplasmanda elde ettiği Milan galibiyetiyle herkesin aklına ‘Yine mi geliyorlar?’ sorusunu getirmişti ama bence o galibiyet bir ölçü sayılamazdı. Çünkü ev sahibi Milan’da takımın en önemli isimlerinden Ibrahimovic ve Bennacer yoktu. Öte yandan orta sahada Bennacer’in yedeği olan Tonali kırmızı kart cezalısı, onun da yedeği olan Krunic de sakatlığından ötürü oynayamamıştı. Sağ bek olan Calabria orta sahada forma giymek zorunda kalmıştı.

Bianconeri’nin son yıllarda yaşadığı en büyük sorun orta saha kalitesi ve genel olarak yapılan transferlerdeki başarısızlık. Aslında burada her şey, Marotta’nın ayrılıp Inter’e gitmesi ve Paratici’nin dümene geçmesiyle başladı. Juventus orta sahası uzun yıllardır yüksek kalitede atletizmden, yaratıcılıktan ve oyunun iki yönünü başarılı bir şekilde oynamaktan yoksun durumda. Bu seneki kırılma maçı ise, ligdeki Inter deplasmanı oldu. Derbiye Arthur ve McKennie ile başlamayan Pirlo, cezasını aldı ve Inter derbiyi kazandı. Hatta Juventus, fark yemekten kurtuldu. O maçtan sonra Pirlo, McKennie’yi tamamen ilk 11’e monte etti ve Arthur’a daha fazla şans tanımaya başladı. Süper Kupa’da Napoli karşısında zafer elde edildi, İtalya Kupası yarı finali ilk maçında deplasmanda Inter galibiyeti geldi… Kısacası Pirlo, yine bana göre belli bir seviyeye kadar yeterli olmasa da McKennie-Arthur-Bentancur ile ideal orta sahasını kurguladı.

Ev sahibi zirveye adım adım yaklaşıyor. Oyunları her ne kadar tam anlamıyla tatmin etmese de ligdeki Inter deplasmanından sonra belli taşlar iyice yerine oturdu ve hem takım hem de Pirlo’da bir özgüven artışı söz konusu. Yine de bu bahsettiğim orta saha üçlüsünün, büyük maçlarda rakipler karşısında daha zayıf kalacağını ve zorluk yaşayacağını düşünüyorum. Burada da kaledeki, savunmadaki ve hücumdaki belirleyici faktörlerin öne çıkmasıyla Juventus yine avantaj sağlayabiliyor. Büyük maçları seven Cristiano Ronaldo’ya asla karşı gelmemek lazım.

Roma cephesinde son yıllardır devam eden finansal kriz, yönetimin yaşadığı sıkıntılar ve alınan anlamsız kararlara rağmen Fonseca, elindeki kadroyu rakipleriyle kıyasladığımız zaman başarılı bir performans gösterdiğini söylemeliyim. Evet, Fonseca göreve geldiğinden bu yana Roma büyük maçların yarısından çoğunu kazanamamış olabilir ama kalite burada fark yaratan noktalardan biri. Chris Smalling’i 3 ayın sonunda takıma kazandırmayı başarmış bir yönetim beceriksizliğini unutmayalım.

Kalede Pau Lopez/Mirante güvensizliği, sağ koridorda Karsdop’un belli bir noktaya kadar verdiği katkı, orta saha ve hücumda da belli başlı futbolcuların eline bakan bir kadro yapısı var. Burada, ligde bek olarak Hakimi, Theo Hernandez ve Gosens’i uçururken Roma’daki Spinazzola’nın da katkısını es geçmemek gerekiyor. Roma hücumu için çok önemli bir parça. Başkent takımında Dzeko sorunu hala çözülmüş değil. Hocayla tartışıp kadro dışı kalmıştı, antrenmanlara geri döndü, takıma geri katıldı ama kaptanlığı elinden alındı. Yeni bir yapılanmaya girmek isteyen Roma’da bence de artık Dzeko’nun devri son bulmalı.

Torino’dan Andrea Belotti, Roma için nokta transfer olabilir. Kalite yetersizliği ve genel olarak büyük maçlardaki zafiyet nedeniyle, bu maçta da galibyete daha uzak olan taraf olarak Roma’yı görüyorum. Kriz içinde de olsa takımını sadece zirveden 6 puan uzakta tutan Roma’da Fonseca, sırf büyük maç performansı nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde ama daha güçlü bir kadro kurulması halinde Roma’nın daha üst seviyeleri zorlayabileceğini düşünüyorum. Burada da iş yönetime düşüyor ama bunları başarabilmek, finansal kriz nedeniyle zor. Ayrıca, bana göre en iyi İtalyan genç oyuncu olan Nicolo Zaniolo’dan da yoksun bir şekilde ligde 3. sırada olduklarını söylemeden geçmemeliyim.
Roma’nın, oyunun belli bölümlerinde maça ortak olacağını ama Juventus kanadının galibiyete daha yakın olacağı bir mücadele bekliyorum. Smalling ve Pellegrini, bu maçta yoklar. Zaten kaliteden biraz yoksun olan kadroda, en önemli isimlerden olan Smalling ve Pellegrini’nin oynayamayacak olması büyük dezavantaj. Formda olan ve orta saha rayını düzene sokan Juventus’un, bu maçta hata yapma ihtimalini az görüyorum. Keyifli, tempolu ve bol gollü bir maç olması dileğiyle…

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar