Ceferin iki yılda bir Dünya Kupası fikrine karşı

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Dünya Kupası’nın iki yılda bir düzenlenmesi fikrine, bunun turnuvanın “etkisini azaltacağını” söyleyerek karşı çıktı.

Ceferin konuyla ilgili olarak Avrupa Kulüpler Birliği’nin Cenevre’deki Olağan Kongresi’nde konuştu. “Dünya Kupası’nın mücevheri, tam olarak nadir olması nedeniyle değere sahipti” açıklamasını yapan UEFA Başkanı, “Her iki yılda bir düzenlemek daha fazla tesadüfleştirmeye, daha az meşruiyete yol açacak ve ne yazık ki Dünya Kupası’nın kendisini sulandıracaktır” cümleleriyle konuya olumsuz yaklaştığını ifade etti.

FIFA, Suudi Arabistan Futbol Federasyonu’nun mayıs ayında yaptığı teklif üzerine iki yılda bir düzenlenecek erkekler ve kadınlar Dünya Kupası için bir fizibilite çalışması düzenliyor. Fizibilite çalışmasının istişare sürecini eski Arsenal patronu Arsene Wenger yönetiyor.

FIFA’da Küresel Futbol Geliştirme Şefi olarak görev yapan Arsene Wenger, mayıs ayında yaptığı açıklamada, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nın iki yılda bir oynanmasını istediğini söylemişti. Wenger bunun, küresel futbolu güçlendirmenin bir yolu olduğunu iddia ediyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar