Brezilya’da “Süper Lig” hazırlığı

Futbolun önde gelen kulüplerinin “Süper Lig” girişimi başarısız olsa da Brezilya kulüpleri kendi Süper Lig organizasyonları gerçekleştirmek için harekete geçti.

ABD merkezli bir yatırım fonu tarafından desteklenen organizasyon için 1 milyar dolar yatırım yapılacak. Bu yatırımı gerçekleştirecek fon, Amerikalı ve Brezilyalı iş insanlarından oluşuyor. Süper Lig organizasyonuyla Brezilya futbolunun ekonomik açıdan daha fazla gelir elde etmesi ve taraftarlar ile seyirciler için daha çekici bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Yeni lig organizasyonun 2023’te hayata geçirilmesi hedefleniyor. Ligin, Kuzey Amerika liglerinde olduğu gibi tamamen kapalı ya da yarı kapalı bir yapıya sahip olacağı iddia ediliyor. Bu iddialar henüz doğrulanmadı.

Proje, eski Liverpool ve EFL yöneticisi Rick Parry tarafından destekleniyor. Geçmişte de Brezilya futbolunda bu tür girişimler olsa da bu yeni planın diğerlerinden daha farklı olduğu belirtiliyor. Sao Paulo kulübü Başkanı Julio Casares’e göre bu seferki girişimin geçmiş örneklere göre en büyük farkı, piyasa tecrübesine sahip yöneticilerin işin içinde olması. Casares, “Sadece kulüplere doğrudan nakit akışı sağlayan yatırım yapılmakla kalınmayacak, aynı zamanda Brezilya futbol ligini harika bir lig yapmak için büyük liglerde çalışmış deneyimli profesyonellere de sahip olacağız” açıklaması ülkenin büyük kulüplerinin organizasyonu destekleyeceğini gösteriyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar