Bordeaux iflasın eşiğinde!

Fransa’nın köklü kulüplerinden Bordeaux, iflasın ve küme düşmenin eşiğinde.

Geçtiğimiz perşembe günü kulübün Amerikalı yatırımcıları olan King Street Capital Management, kulübe 2018 yılından bu yana sürdürdükleri mali desteğe devam edemeyeceklerini duyurdu. Açıklamada bu karara dair en büyük iki sebebin pandemiyle birlikte düşen gelirler ile sezon başında Mediapro ile yapılan yayın hakları anlaşmasının feshedilmesi olduğu belirtildi. Bu iki olayın geçtiğimiz sezonun yarıda bırakılmasıyla sezonun geri kalanına dair gelirlerini kaybeden kulüplerin finansal durumlarına iyice darbe vurduğu açıklamada yer aldı.

2018’de King Street tarafından 100 milyon Euro’ya satın alınan kulübe bugüne kadar 46 milyon Euro yatırım yapıldı. Bu miktar günümüz futbol dünyasında oldukça küçük rakamlar gibi görünse de en azından Fransa’nın takımlarını mali yönden denetleyen DNCG’nin radarına girmemek için yeterli miktarlar. Fakat bu yatırımların sonucunda dahi bugün Bordeaux’un toplamda 100 milyon Euro borcu bulunuyor. Normal şartlar altında bu durum ligden düşürülmeyi gerektirirken Fransa Futbol Federasyonu’nun geçtiğimiz aralık ayı aldığı kararla yargı korumasına giren kulüplere dair olan kuralda istisna uygulanması onaylanmıştı.

Öte yandan ligde 16. sırada bulunan Bordeaux, dün küme düşmeme mücadelesindeki en yakın rakibi olan Lorient’e 4-1 yenilerek rakibiyle arasında olan puan farkının bire inmesine izin verdi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar