Afrika Uluslar Kupası yolcuları belli oldu

Bu sene düzenlenmesi gereken fakat pandemi nedeniyle gelecek yıla ertelenen Afrika Uluslar Kupası’nda eleme maçları tamamlandı. Kamerun’da düzenlenecek turnuvaya katılacak 24 takımdan 23’ü belli oldu.

L grubundan Nijerya ile birlikte turnuvaya katılacak diğer takımı belirleyecek olan Benin-Sierre Lione maçıysa birçok oyuncusunun Covid-19 testi pozitif çıkan ev sahibi ekibin bu durumu protesto ederek karşılaşmamaya çıkmaması nedeniyle oynanamadı. Benin, maçtan mağlup olmadan ayrılması halinde Afrika Uluslar Kupası’na katılma hakkını elde edecekti. Maçla ile ilgili nihai kararı Afrika Futbol Konfederasyonu verecek.

2019’da Mısır’da düzenlenen kupaya katılan 14 takım, 2021’deki turnuvada da mücadele etme hakkını kazandı. Gambiya ve Komorlar tarihlerinde ilk kez Afrika Uluslar Kupası’na katılma hakkını elde etti. Malavi 2010, Sudan 2012, Etiyopya 2013, Ekvator Ginesi ve Yeşil Burun Adaları da 2015’ten bu yana ilk kez turnuvada yer alacak.

İlk kez 2019’daki turnuvada mücadele eden Moritanya üst üste ikinci kez, Gine-Bissau da 2017 ve 2019’dan sonra arka arkaya üçüncü defa Afrika Uluslar Kupası’ndaki 24 takım arasına girmeyi başardı.

Red Bull Salzburg forveti Patson Daka Zambiya adına attığı beş golle Victor Osimhen ile birlikte elemelerin gol kralı oldu. Napoli forması giyen Nijeryalı futbolcu ülkesinin attığı 14 golün neredeyse 1/3’ünü kaydetti.  

Afrika Uluslar Kupası’nda mücadele etmeye hak kazanan 24 takım:
Kamerun, Mali, Gine, Burkina Faso, Malavi, Gana, Sudan, Gambiya, Gabon, Fas, Moritanya, Mısır, Komorlar, Cezayir, Zimbabve, Senegal, Gine-Bissau, Ekvator Ginesi, Tunus, Fildişi Sahili, Etiyopya, Nijerya, Yeşil Burun Adaları.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar