ABD’de kesenin ağzı açıldı

Dünya Kupası’nda son 16 turunda Hollanda ile karşılaşacak olan Amerika Birleşik Devletleri’nde futbolcular turnuvaya yarın akşam veda edecek olsa bile 294 bin dolar prim almaya hak kazandı.

Son 16 turuna kalındığı için 13 milyon dolar prim kazanan ABD kadrosu, Dünya Kupası’nı kazanırsa toplam 42 milyon dolar para ödülünün sahibi olacak. ABD kadrosunda yer alan futbolculardan her biri turnuvadaki her maç başına 10 bin dolar kazanıyor. Ayrıca bu yıl imzalanan eşit ücretli toplu iş sözleşmesi ile FIFA’dan gelecek olan para ödülünün yüzde 90’ı erkek ve kadın milli takımları arasında paylaştırılacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde futbolcular, çeyrek finalde elenilmesi halinde 383 bin, dördüncü olunması durumunda 559 bin, Üçüncülükte 696 bin, finale kalınması halinde de 794 bin dolar kazanacak. Dünya Kupası’nın kazanılması durumundaysa her bir futbolcu 892 bin dolarlık para ödülünün sahibi olacak.

Erkek takımının şampiyon olması halinde kadın milli takım oyuncuları da futbolcu başına 822 bin dolarlık para ödülü elde edecek.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar