Finalistler Wembley’de belli olacak

2020 Avrupa Şampiyonası’nda İtalya ve İspanya’nın ardından geriye kalan iki yarı final biletini kapan ülke, İngiltere ile Danimarka oldu. Her iki yarı final eşleşmesi Wembley’de oynanacak.

Yarı finalin ilk maçı İtalya ile İspanya arasında 6 Temmuz saat 22:00’de. İtalya, turnuva tarihinde üst üste dördüncü kez İspanya ile karşılacak. Euro 2008’de İspanya, çeyrek finalde karşılaştığı İtalya’yı seri penaltılarda saf dışı bırakmıştı. Dört yıl sonra düzenlenen turnuvada iki kez karşılaşan iki rakip, grup aşamasında berabere kalırken Kiev’deki finali 4-0’la İspanya kazanmıştı. İtalya, rakibinden 2012’nin rövanşını Euro 2016’nın son 16 turunda 2-0’la eleyerek almıştı.

Yarı finalin diğer eşleşmesi olan İngiltere – Danimarka maçı ise 7 Temmuz saat 22:00’de oynanacak. İki takım Avrupa Şampiyonası tarihinde sadece bir kez karşılaşırken Euro 1992’nin grup aşamasında oynanan bu maç golsüz beraberlikle sona erip Danimarka turnuva sonunda kupayı kaldıran ülke olmuştu. Bundan on yıl sonra İngiltere, 2002 Dünya Kupası son 16 turunda karşılaştığı rakibini 3-0’la elemişti. İngiltere ile Danimarka, en son olarak UEFA Uluslar Ligi kapsamında karşılaşırken Kopenhag’ta oynanan maç 0-0 biterken Wembley’deki maç ise Christian Eriksen’in penaltıdan kaydettiği gol ile 1-0 Danimarka lehine sonuçlanmıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar