Williams Racing toparlanıyor

Formula 1’de bugün Spa’da yaz arası sonrası ilk yarış koşulacak. Pole pozisyonunun hemen ardında, ikinci cepte yer alan George Russell, takımının uzun süredir hasret olduğu bir başarıyı elde edebilir…

Williams Racing kuşkusuz ki Formula 1 tarihinin en görkemli organizasyonlarından biri. Öyle ki 1980’lerde dört ve 1990’larda beş kez markalar şampiyonluğunu kazanan ve Alan Jones, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill ve Jacques Villeneuve gibi pilotların yeri olan takım Michael Schumacher öncesi F1 dönemine damga vurmuştu.

2000’ler ile birlikte ise takım adeta bir duraklama devrine girdi. Juan Pablo Montoya ve Jenson Button’ın sürücülük yetenekleri eşsiz olsa da takımın motor seçiminde yaşadığı problemler büyüktü. Renault ve Cosworth markalarının motorları arasında yaşanan kriz sonrası Williams hem pilot gücünü hem de araç gücünü kaybederek padokun en güçsüz takımlarından bir ihaline geldi.

2014’te Mercedes motoru ve Felipe Massa’nın sürücü koltuğuna geçmesiyle Beyaz’lar çift haneli puanlar toplamaya başladı ancak 2017 sonrası yaşanan tepe taklak gerileme bugüne kadar geldi.

Geride kalan sezonları bazen bir bazen de puansız olarak tamamlayan Williams, yaz arası öncesi son yarış olan Macaristan GP’den 10 puan çıkarmayı başardı. İki genç sürücüsü, Latifi ve Russell önderliğinde yeniden toparlanma emareleri veren takımın İngiliz pilotu Russell, geride kalan gün Spa GP sıralama turlarında ikinci cebi alarak takımının son yıllarda hasret kaldığı podyum başarısına yaklaştı.

Spa GP bugün saat 16:10’da S Sport’tan izlenebilir.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar