NFL’in yayın hakkı 105 milyar dolar!

Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL), CBS, ESPN/ABC, Fox, NBC ve Amazon ile uzun süreli bir yayın hakları anlaşmasına imza attı. Televizyon ve dijital platformları içeren bu yayın hakkı anlaşmasının değerinin 105 milyar olduğu ifade ediliyor.

Anlaşmaya imza atan yayın kuruluşlarının her biri farklı gün ve saatte NFL yayınları yapma hakkını elde etti. Amazon’un OTT servisi, Prime Video da NFL’in ilk dijital yayın hakları paketinin sahibi oldu. “Thursday Night Football” paketiyle perşembe akşamları yayınlanacak NFL maçlarının münhasır haklarını elde eden Amazon, ilk NFL yayını 2017 yılında yapmıştı.

NFL’in 11 yıllık yayın hakları için, CBS, ESPN/ABC ve NBC 89 milyar 500 milyon dolar, Amazon da 1 milyar 320 milyon dolar ödeyecek. CBS, ESPN/ABC ve NBC’nin yeni anlaşması mevcut sözleşmeden yüzde 108’lik bir artışı ifade ediyor. New York Times’ın haberine göre CBS, Fox ve NBC sahip oldukları paketleri devam ettirmek için 2 milyar dolardan daha fazla bir meblağ öderken, ESPN de mevcut sözleşmesinin bir yıl erken bitmesi nedeniyle 2 milyar 700 milyon dolar ek ödeme yapacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar