İstanbul Park’ta klasmanı değiştiren yarış!

İstanbul Park’ta sezonun heyecanlı yarışlarından biri koşuldu. Start esnasında pole pozisyonunda yer alan Mercedes sürücüsü Valtteri Bottas, iyi bir başlangıç yapıp yerini korudu ve yağmurlu pistte lider olarak devam etti. Yarışa üçüncü cepten başlayan Charles Leclerc, her ne kadar muazzam bir start alsa da ikinci cepteki Max Versatappen yerini korumayı başardı ve ilk turlarda ilk üç sıranın pozisyonu değişmedi.

İlk virajda öne çıkan olay Pierre Gasly ile Fernando Alonso’nun spin atıp geriye düşmesi olurken yarışa 11. sıradan başlayan ve yarış öncesinde sürücüler klasmanında lider olan Lewis Hamilton, aldığı iyi start sonrasında Aston Martin’in Alman pilotu Sebastian Vettel’i geçerek dokuzuncu sıraya yerleşti.

Daha sonrasında yedi tur boyunca önündeki AlphaTauri pilotu Yuki Tsunoda’nın arkasına takılan Britanyalı sürücü, Tsunoda’yı ekarte ettikten sonra sürekli olarak en hızlı turları attı ve ilerleyen turlarda üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. Pit-stop stratejisinde takımını dinlemeyen Britanyalı daha sonrasında sırasını kaybetti ve beşinciliğe geriledi.

Son döneme doğru Hamilton, 52. turda arka lastiklerinden sıkıntı yaşayan Leclerc’le aradaki farkı hızla kapatmayı başardı ve dördüncülüğe göz kırptı. O esnada Hamilton da lastiklerinden bir problem yaşadı ve Britanyalı yıldız sürücü, Leclerc’ın pozisyonunu tehdit edemeden yarışı beşinci sırada tamamladı.

Pit hamleleri nedeniyle yarış sırasında aldıkları pozisyonlardan çok daha geriye düşen Sebastien Vettel ve Mick Schumacher günü puansız kapatırlarken Valtteri Bottas rahat bir galibiyet aldı. Red Bull sürücüleri Max Verstappen ve Sergio Perez podyumu tamamlayarak takımlarına podyum puanları getirmeyi başardılar. Ayrıca Verstappen bu ikinciliğiyle birlikte sürücüler klasmanında 262.5 puana yükselip şampiyona liderliğini ele geçirdi. Hamilton ise 256.5 puanla ikinci sırada kaldı.

Sezonun sıradaki yarışı 22 ile 24 Ekim tarihlerinde ABD’deki COTA pistinde koşulacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar