Audi Formula 1’e giriyor

Alman otomotiv üreticisi Audi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Markus Duesmann, Audi’nin 2026 yılından itibaren Formula 1’de güç ünitesi üreticisi olarak tescil edildiğini açıkladı. Audi’nin kendi takımını mı yöneteceği yoksa sadece motor tedarikçisi olarak Formula 1’de yer alacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Duesmann, “Yarış Audi’nin DNA’sında var. Le Mans, DTM ve Formula E’yi düşünürseniz, her zaman çok aktif ve çok başarılı olduk” açıklamasını yaptı. Audi’nin yıl sonuna kadar güçlerini birleştireceği takımı açıklayacağı da ifade edildi.

Alman otomotiv üreticisinin, Alfa Romeo olarak Formula 1’de yer alan İsviçreli Sauber’in çoğunluk hissesini alarak Ferrari ve Mercedes gibi motor üreticisi bir takım olarak Formula 1’e gireceği tahmin ediliyor. Volkswagen’in bir diğer markası Porsche’nin de 2026’da Red Bull’un motor ortağı olarak F1’e girmesi bekleniyor. Deusmann bu haberleri doğrulamasa da Audi ve Porsche’nin Formula 1’e girmesi halinde Audi’nin Almanya’daki, Porsche’nin de İngiltere’deki operasyonlarının tamamen ayrı olacağını ifade etti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar