İşte final günü!

2020-2021 Euroleague sezonunda final heyecanı bugün oynanacak maçlarla sona erecek!

TAKVİM
18:30 CSKA Moskova-AX Armani Milano – Üçüncülük maçı
21:30 Anadolu Efes-FC Barcelona – Final maçı

Ergin Ataman ve öğrencileri tarih yazmak için sahada
Normal sezon:
22 galibiyet ve 12 mağlubiyet – Üçüncü sıra
Play-off: Real Madrid karşısında alınan 3-2’lik galibiyet (90-63, 91-68, 76-80, 76-82, 88-83)
Yarı final: Efes 89-86 CSKA Moskova

Yarı final mücadelesine muazzam bir başlangıç yapan Anadolu Efes, üçüncü çeyreğin ortalarından itibaren tüm kontrolü CSKA Moskova’ya kaptırmıştı. CSKA’nın fiziksel beşi karşısında Micic’in faul problemine girmesi ve Shane Larkin’in felaket bir gece geçirmesi işleri Lacivert-Beyazlı temsilcimiz adına sarpa sararken CSKA’nın son topu değerlendirememesi sonrasında Efes, adını finale yazdırmıştı.

Barcelona hasrete son vermek istiyor
Normal sezon:
24 galibiyet ve 10 mağlubiyet – Birinci sıra
Play-off: Zenit karşısında alınan 3-2’lik galibiyet (74-76, 81-78, 78-70, 61-74, 79-53)
Yarı final: Barcelona 84-82 Milano

Baharla birlikte sendeleye sendeleye normal sezonu tamamlayan ve play-off sürecinde de zorlanan Barcelona için yarı final hiç de kolay geçmedi. 2009-2010 sezonundan beri şampiyonluk hasretiyle yanıp tutuşan ve 2014’ten beri Final Four dahi yapamayan Katalanlar, zafere hiç bu kadar yakın olmamışlardı. Sarunas Jasikevicius’un öğrencileri 40 dakikası da başabaş geçen mücadelede Milano’yu Cory Higgins’in clutch basketiyle geçmeyi başarmışlardı.

Kilitler
Barcelona’da Nick Calathes, Milano maçının son dakikalarında sakatlanmıştı. Yunan oyuncunun son durumu belirsizliğini korurken Efes, ne olursa olsun Barcelona’nın fiziksel beşleri karşısında 40 dakika boyunca dayanıklı kalmak zorunda. Zira Brandon Davies, Adam Hanga, Nikola Mirotic ve Cory Higgins dörtlüsü ardı arkası kesilmeyen driplinglerle savunma hattını zorlayacaklardır. Ayrıca Kyle Kuric’in topsuz alan katları karşısında da uyanık kalınmalı. İşin diğer kısmında ise Micic’in ne kadar iyi bir gece geçireceğinden daha önemli olan şey kuşkusuz Shane Larkin’in performansı olacak. Bu sezon Barcelona maçları dışında adeta yoklara oynayan Larkin, eğer ki Micic için önemli bir skor desteği yaratabilirse işler temsilcimiz adına çok rahat olabilir. Aksi takdirde Barcelona’nın hızlı adam değişme savunması karşısında çözüm üretmek zor olacaktır. Barcelona’nın hücum kanadında ise Alex Abrines, Victor Clever, Rolands Smith gibi rotasyon parçalarının getirecekleri enerji maç içerisinde olumlu veya olumsuz fark yaratabilir.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar