Felipe Reyes kariyerine nokta koydu

Avrupa basketbol tarihinin yaşayan efsanelerinden olan Felipe Reyes, 1998’den bu yana devam eden aktif basketbolculuk kariyerine nokta koyduğunu açıkladı.

16 Mart 1980’de Cordoba’da iki çocuklu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Felipe Reyes, tıpkı ağabeyi Alfonso gibi basketbola beş yaşında başladı. Ailesinin bitmek bilmeyen desteği ve çalışmaya olan inancı sayesinde kariyer basamaklarını hızla çıkmaya başlayan Spartaküs lakaplı uzun, 1998 yılında basketbola başladığı Estudiantes Madrid’den profesyonel kontratı kaptı.

2004’e kadar geçirdiği Estudiantes macerasının ardından Real Madrid’e imza attı ve 2021’in Haziran ayına dek Eflatun-Beyazlılar’ın formasını giydi. 204 santimetre uzunluğunda olmasına karşın kendisinden uzun ve atlet birçok pivot karşısında muazzam performanslar sergilerken zarif tekniği, olağanüstü basketbol zekası ve pota etrafındaki ayak oyunlarıyla rakiplerini daimi olarak ekarte etmeyi başardı.

Real Madrid’de Sergio Llull, Rudy Fernandez gibi diğer efsanelerle birlikte şampiyonluklar yaşarken Luka Doncic, Tristan Vukcevic, Matteo Spagnolo gibi birçok genç oyuncunun yeteneklerini keskinleştirmesini sağladı.

Reyes; 2015 ve 2018 yıllarında Euroleague şampiyonluğu kazanırken yedi defa İspanya Ligi, altı defa İspanya Kupası ve birer defa da EuroCup ve FIBA Intercontinental Kupası şampiyonlukları yaşadı.

Kariyerinde dört MVP ödülü kazanırken İspanya Ligi’nin en fazla maç oynayan ve en fazla ribaund alan oyuncusu unvanlarını elde etmeyi başardı. Olimpiyatlarda ikisi gümüş ve biri bronz üç madalyası bulunan Reyes, EuroBasket’te üç ve Dünya Kupası’nda bir kez altın madalya kazandı.

İspanya’da yerel bir oyuncu menajerlik firmasıyla çalışmaya başlayan Felipe Reyes’in tüm sporlara dahil olarak menajerliğe adım atması beklenirken Real Madrid’in kendisine bireysel antrenörlük görevi teklif etmesi de bekleniyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar